99 Sene Sonra Düzeltilen Yanlış

Dünyada Oxford’un hazırlamış olduğu İngilizce kelimelerin anlamlarını içeren sözlüğü sadece İngilizlerin değil tüm İngilizce bilenlerin veya öğrenmek isteyenlerin dolabında bulunan bir kaynak. Oxford’un hazırlamış olduğu bu sözlüğün bu kadar değerli ve işlevsel kılan özelliğide aynı zamanda bir referans kaynağı ve birçok sözcüğün kökünü oluşturuyor olmasından meydana geliyor. Bu sözlük ilk olarak bundan tam 122 sene önce yani 1888 senesinde basılan sözlük, o günden bu güne büyük gelişmeler katederek gelmiş durumda ve halada birçok önemli dil bilimci tarafından geliştirilmekte.

Fakat geçtiğimiz günlerde bundan tam 91 sene önce sözlüğe giren bir kelimenin anlamının yanlış açıklandığı belirlendi. Queensland Üniversite’sinde yetkili Profesör Stephen Hughes, İngilizcedeki anlamlı “siphon” yani sifon kelimesinin açıklamasının yanlış olduğunu fark etti.

Sözlük içerisinde sifon kelimesinin açıklamasında; klozetin üst bölümünde bulunan bir tüpten, aşağıdaki tübe suyun gitmesini atmosfer basıncı ile sağlanmakta olduğu yazılı fakat Stephen Hughes’a göre bu olay, atmosfer basıncıyla değil, yer çekimi sayesinde olduğunu söyledi. Çok fazla bir önemi gözükmüyor olsada, Oxford gibi dünyaca ünlü bir sözlüğün içerisindeki bu hata, tüm sözlükteki kelimelerin tekrar gözden geçirilmesini gerektiğinin bir göstergesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.