Bebekler Uyku Esnasında Bile Öğreniyorlar

Yeni yapılan bir araştırmaya göre yeni doğan bebeklerin öğrenme durumlarının uyku esnasında bile aktif olduğu ortaya çıktı. Yapılan gözlemde gün içerisinde ortalama 19 saat civarı uyuyan bebeklerin, uykuları esnasında bile çevresindeki etkilerden haberdar oldukları ve çevrelerindeki bilgileri bir sünger gibi çektiklerini ortaya koydu.
İtalyan La Stampa dergisinde yayınlanan habere göre, Florida Üniversite’si öğretim üyelerinin yeni doğan 26 adet bebek içerisinde uyguladığı gözlemde, günde ortalama 19 saatini uyuyarak geçiren bebeklerin, uykuları esnasında bile bilgileri farkettiklerini açıkladı.

Yeni doğmuş olan bebeklerin göz kapaklarına, bebekler uyku modundayken bir tiz sesle birlikte bir miktar hava üflenen gözlemde, yaklaşık 20 dakika içerisinde bu 26 bebekten 24’ünün yalnızca sesi işittiklerinde göz kapaklarına oynama meydana geldiği gözlemlendi. Bu esnada bebeklerin beyin frekanslarında da farklılarlan olduğunu tespit eden öğretim görevlileri, uyku esnasında eğitimin 1-2 günlük bebeklere özel olduğunu, yetişkinlerde böyle bir uygulamanın olmadığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.