Pakistan Youtube’a Erişimi Durdurdu

Pakistan hükümeti daha önceden Facebook’u Hz.Muhammed karikatürü yarışması düzenlediği için yasaklamıştı. 20 Mayıs 2010 tarihinde ise yasaklanan siteler arasına Youtube da eklendi.

Yapılan açıklamada kapatılma kararında dini inançlara yapılan saldırılar ve hakaretler neden olarak belirtildi. PTA – Pakistan Telekomünikasyon Kurumu yasağın, Lahor Yüksek Mahkemesi’nde yapılan toplantının ardından açıklandığını belirtti.

Youtube üzerinde Hz.Muhammed aleyhine yapılan haraketlerle birlikte İslam dinine yönelik saldırıların olduğu belirtildi. Çeşitli Pakistanlı eylemciler ve öğrenciler bu yayınlanan karikatürleri “ifade zorbalığı” olarak ilan edip batıya ağır suçlamalarda bulundular.

Facebook’taki karikatür skandalı bir kullanıcının düzenlediği yarışma için herkesten kendi Hz.Muhammed çizimini toplamasıyla başlamıştı. Facebook’tan gelen bilgilere göre bu karardan dolayı büyük bir şaşkınlık içerisinde olduklarını ve ilgili konunun erişimine sansür getirilip getirilmeyeceğine ilerleyen günlerde karar verileceği açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.