Sony Mali Krizde

Merkezi Tokyo şehrinde bulunan Sony firmasının yaptığı en son açıklamaya göre, 31 Mart 2010 tarihinde kapanan mali yılda firmanın yaklaşık olarak 440 milyon dolar zarar ettiği açıklandı. Geçtiğimiz senede 1 milyar dolara yakın bir zararda bulunan şirket, 14 senedir ilk defa yıllık olarak zarara girdiğini bildirmişti.

Piyasaya Playstation 3’ün üreticisi olarak giren firma, bazı tasarruf önlemlerine gittiğini ve bundan sonra daha çok küçük çapta tüketicilerin kullanabileceği satışlar yapmayı hedeflediğini açıkladı. Şirket bu sayede zararını büyük bir ölçüde azaltmayı hedeflerken, seneye ise kara geçmeyi amaçlıyor.

Firma, gelecek senenin mali yıl bitişinde 50 milyar yenlik bir kar etmeyi, gelirlerinin ise 8 trilyon yene çıkmasını bekliyor. Sony, Ocak, Şubat ve Mart ayları içerisinde 600 milyon dolarlık net zarar açıklarken, bu üç aylık zaman periodundaki gelirleri 19 milyar dolar oldu.

Sony CEO’su Howard Stringer, göreve başladığı 2005 senesinden bu yana şirketi toplamaya ve verimliliği en üst düzeye çıkarmaya çalışıyor. Buna rağmen işlerin neden hala bu durumda olduğu ise başka bir merak konusu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.