Tesla’nın İnternet Kehanetleri

Dünyada birçok insan onu Einstein gibi görüyor, kimileri ise bir çeşit zaman yolcusu olarak nitelendiriyor. İşte Tesla’nın günümüz teknolojisiyle ilgili bundan 100 sene önce söyledikleri…

“Yakın bir zamanda başarılı bir iş adamının New York’tan yazılı birtakım çeşitli emirler alması ve bu emirlerin Londra’da Ya da başka bir mekanda saniye içerisinde ekranda gözükmesi mümkün olacak.”

İşte bu belirttiğimiz sözler ünlü düşünür mucit Nikolai Tesla’ya ait. Yaklaşık bundan 100 sene evvelki düşünceleri. Ayrıca dünyaca ünlü gazete olan New York Times gazetisinin tozlu raflarından çıkan bir nevi kehaneti andıran lafları sadece bununlada kalmıyor :

“Masa başındaki bir kişi ucuz ve bir saatten bile büyük olmayacak bir araçla dünyanın diğer ucundaki bir kişiyi arayabilecek ve bu kişiyle kesintesiz olarak konuşabilecek, tartışabilecek, şarkılar söyleyebilecek. Aradaki binlerce km mesafe olsa bile ses net gelicek.”

Bundan tam 100 sene öncesinde günümüzün cep telefonlarını bu kadar iyi bir şekilde açıklayan Tesla, internet hakkında da çeşitli sözlerde bulunmuş:

“ Aynı türde bir yazılı belge, resim, çizim Ya da herhangi bir şey bir yerden bir yere çok kolay bir şekilde aktarılabilecek ve taşınabilecek. Bu tür aletlerin binlercesini hatta milyonlarcasını sadece ana bir istasyondan takip etmek mümkün olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.