Yeni Mercedes F800 Teknolojik Dev

Şimdi bir teknoloji sitesinde arabanın ne işi var diyenleriniz olabilir. Öncelikle ön yargıyı bırakıp yazıyı okumanızı ve bir otomobil mi yoksa teknolojinin son ürünü mü bir değerlendirmenizi rica ediyorum.

2010 yılında Mercedes firması tarafından piyasaya sürülmesi beklenen F800 modeli günümüz yakıt teknolojilerini harmanlayan bir sisteme sahip. Yani otomobilde benzin, elektrik ve hidrojenle çalışma özelliği var.

Araç tamamen spor bir görünüme sahip olmasının yanında kayarak açılan kapıları ve ön platformdan bakıldığında göze hitap eden tasarımı ile hem otomobil meraklılarını hem hız meraklılarını hem de teknoloji meraklılarına kendine hayran bırakacak gibi görünüyor.

43.000 dolar gibi bir limitten fiyatlandırılmaya başlanması beklenen aracın 3 ayrı motoru olduğu herhalde söylenmesi gereken bir durum.

Araçta benzinle çalışabilmesi için bilindik enjeksiyonlu bir benzin motoru, elektrikle çalışmasını sağlamak için benzinli motora eklenmiş bir hibrit modulü ve  koltukların alt kısmına yerleştirilmiş hidrojen motoru bulunmakta.

Aracın hidrojen ve elektrik kullanımında dışarıya verdiği tek atık elbette ki su buharı. Buda çevreciler için oldukça önemli bir durum. Aslında her insanın buna dikkat etmesi gerekiyor ama gündelik yaşamda kullanılan araçların tamamı benzinli ve ne yazık ki doğa için pek sağlıklı değiller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.