Çiftçiler İçin Güzel Bir Gelişme

Cep telefonu ile uzaktan kumanda yöntemi gittikçe artıyor. Bu sayede cep telefonu kullanım alanları geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde gittikçe çoğalıyor. Bunun son yansımasını tarla sulamada gördük.

Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde cep telefonu ile çalıştırılıp durdurulabilen sulama teknolojisi geliştirildi. Çiftçiler oturdukları yerde cep telefonu ile pancar tarlalarını sulayabilecekler. Çiftçilerin, su motorlarını ve dalgıç pompaları zahmete girmeden çalıştırıp durdurması sistemini geliştiren, çiftçilere bu kolaylığı sağlayan kişi ise elektrik mühendisi Ergün Yazgan. Tabii geliştirilen bu sistemin faydası çok. Yeni sistem ile birlikte ulaşım maliyeti düşecek. Tarlaya gitmek için yakılan mazottan tasarruf edilecek. Çiftçiler oldukça çok vakit alan bu işi saniyeler içinde halledebilecekler. Hiç yorulmadan oturdukları yerde kontrol edebilecekler. Umarız bu teknoloji ülkemizde yaygınlaşır ve bu sistem bütün çiftçilerimize sunulur.

Cep telefonu kullanım alanının gelecekte müthiş bir seviyeye ulaşacağını düşünüyorum. Gelecek için oldukça sık zikredilen projelerden biri olan akıllı ev teknolojisinde kullanılacak. Güvenlik, haberleşme vb. konularda gittikçe daha da etkili olacak. Cep telefonları eskiden sadece arama yapmaya yararken gelecekte birçok işimizi yaptıracağımız, kontrol edebileceğimiz küçük akıllı dostlarımız haline gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.