GPU ve CPU’dan Hangisi Daha Hızlı ?

Intel firması, Nvidia’nın üretmiş olduğu ekran kartıyla kendi İ7 işlemcisini bir teste soktu. Testin sonunda kazanan kim oldu dersiniz ?

Intel yapmış olduğu açıklamaya göre, Nvidia GeForce GTX 280 kernel programlarını Core i7 960’a oranla 14 kat daha başarılı kaldırabiliyor. Bildirinin devamında ise, Intel haberlere ilgili çeşitli yorumlarda bulunuyor; “Fakat kesinlikle genel amaçlı programların çoğunluğu sebebiyle Intel Core i7 yahut Intel Xeon daha başarılı bir tercih olacaktır. Bunun nedeni ise Intel’in üretmiş olduğu programlama çeşitleri, yazılım projelendirmek için yararlanılan faydalı araçları ve performansın üst düzeye çıkmasına olanak tanıyan farklı birçok aracıdır. Fakat bazı sabit durumda olan kernel programları için durum bu bahsettiğimiz gibi olmayabilir.”

Intel açıklamalarına, GPU’nun grafik işlemini gerçekleştirmeyen yazılımlar içinde faydanılabileceğini fakat tam bir uygunluk seviyesine çıkılması için birden çok ince detay ayarlarının yapılması gerektiğini vurguluyor.

Nvidia cephesinde ise Intel firmasının nasıl bir test aşamasından geçirdiğini söylemediğini ve CPU ile GPU’yu kesin yargılarla nasıl test ettkilerinin bilgilerini vermediklerini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.