Kalp Krizi İçin Panzehir Aşı

İsveçli bilim adamları, geçtiğimiz günlerde kişilerin kalp krizi riskinden dolayı yaşamlarını kaybetmelerini üçte iki oranda düşürecek bir aşıyı gündeme getirdi. Karolinska Enstitüsü’nce uygulanan deney sonucunda üretilen ve henüz sadece kobay fareler üzerinde uygulanan bu aşı, insanlar üzerindeki tepkileride olumlu yönde olursa, 3 ila 5 sene içerisinde bu aşılar piyasaya çıkabilecek duruma gelicek.

Aşının temel özelliği, vücuda gelen yüksek ve kötü oranda kolestrolü kullanılmaz hale getirebilmesi. Vücut metabolizmamız, vücutta bulunan kötü kolesterolü gördüğü vakit, bir savunma hareketi olarak T hücrelerini harekete geçiriyor ve bu sayede, bu kolesterolün kan ile birleşmesini durdurmaya çalışıyor.

Fakat T hücrelerinin azımsanmayacak boyutta bir yan etkisi var; kalbe kan pompalanmasını durdurmak suretiyle kalp krizine sebebiyet vermek. İsveçli bilim adamları da, işte bu sebepten dolayı, kötü kolesterole direk olarak saldıran ve onu ortadan kaldırabilen bu aşıyı ürettiler. Aşı uygulandığı anda, bağışıklık sistemimiz, kötü kolesterol tehlikesinin geçtiğini düşünüp, kalp krizine sebebiyet verebilecek olan T hücrelerini görevlendirmiyor ve bu sayede de ölümcül hastalık en aza indirilmiş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.