Korsan Paylaşım Zenginleri

İnternetin gün geçtikçe kullanımının artmasının sonucu olarak film, müzik ve kitap gibi telif hakkı olan ürünlerin de sanal ortamda illegal yöntemlerle paylaşılması artmaya başladı. Bu yöntem kullanıcıların işine geliyor olsa da özellikle yapımcıların hiç de hoşuna gitmiyor.

Sanal ortamda korsan paylaşımın yayılmasının sonucu hem devlet, hem yapımcılar hem de sanatçılar büyük miktarlarda maddi zarara uğruyorlar. Bu maddi zarar büyük ülkelerde mahkeme süreçlerinin ve ceza yaptırımlarının iyi olmasının sonucu olarak korsan paylaşım yapanlara ceza olarak kesilerek karşılanmaya çalışılsa da özellikle küçük ülkelerde bu süreç daha zor bir hal alıyor.

Büyük avukatlık firmalarının izini sürdüğü korsan paylaşımcılar ispat edildikleri zaman büyük para cezalarıyla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda korsan paylaşımcıların ve indirenlerin korkulu rüyası olan RIAA artık bu sektördeki tahtını başka avukatlık firmalarına bırakıyor. Bu konuda kullanıcıları sıkı takibe alan bir çok avukatlık firması kasalarını bu davalardan gelen paralarla doldurmaya başladılar. Kullanıcıların telif haklarına dikkat ederek, bunun bilincinde internet kullanımı yapmaları son derece önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.