Xp Kullanıcıları Endişeli

Qualys isimli güvenlik açıkları firmasının yaptığı bir istatistiğe göre Windows XP Servis Paketi 2 kullanan kişilerin hala çok fazla olduğu belirtildi.

Merkezi Amerika’da bulunan şirketin istatistiklerine göre şirketlerde yer alan bilgisayarların ya da dizüstü bilgisayarların yarısının hala Windows XP Servis Paketi 2 kullandığı vede bu durumun büyük bir güvenlik açığı oluşturmak üzere olduğu belirtildi.

Henüz çalışıyor bir sorun yok diye güncelleştirilmeyen ve Service Pack 3′ geçirilmeyen bu bilgisayarlar 13 Temmuz 2010 tarihinden sonra çıkarılıcak olan güncelleme paketlerinden mahrum kalıcak. Microsoft ile özel sözleşmesi olmayan firmalar için Servis Paketi 2 yüklü olan bilgisayarların teknik desteği, çıkan sorun başına ücretlendirilen servisler ile maliyet olarak çok fazla yüklü bir hale gelicek.

Windows XP Servis Paketi 3 yükleyen kullanıcılar ise Nisan 2014 tarihine kadar rahatlar. Firma bazında bu geçişi gerçekleştirmek yerine, direkt olarak Windows 7’ye geçmeyi düşünen firmalarda bir hayli fazla. Microsoft’ta güvenlik güncelleştirmeleri yüzünden kullanıcıları Servis Paketi 3’e ya da Windows 7’ye geçmeleri konusunda uyarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.