Xp’de Korkutan Güvenlik Açığı

Internet sektöründe güvenlik profesörü olarakda bilinen Tavis Ormandy, Windows’un çıkarmış olduğu eski sürümlerinde bulunan önemli bir güvenlik açığını buldu.

Windows XP ve Server 2003 kullanmayı tercih edenler açısından durum çok önemli, çünkü bu açık sayesinde bilgisayarınızın kontrolünün daha önceden bu iş için hazırlanmış tuzaklı sitelere geçmesine olanak tanıyor.

Windows Destek ve Yardım Merkezi’nin internet üzerinden teknik destek verdiği dosyalarındaki bir kargaşa, kötü bir amaçla kullanılabiliyor. Windows XP ve Server 2003 üzerinde ise Internet Explorer 8 üzernden ge oluşabilecek bir saldırı çeşidi.

Uzaktan yardım dökümanları çok fazla güvenlik önlemlerine sahip olsalarda, geçersiz heks değerlerinin beyaz liste üzerinde manifesto edilmesi, sitelerin birbirleri arasında çapraz bağlama ve Yardım ve Destek Merkezleri sayesinde açıkları bir arada kullanarak internet browserları üzerinden ele geçirilebiliyor.

Bu açığın su yüzeyine çıkmasının ardından Microsoft bu konunun peşini bırakmayacağını ve araştırmalara başladığını bildirdi. Şimdilik Windows XP kullanıcılarının bilgisayarlarını bu saldırılardan koruyabilmesi için yapması gerek tek şey özellikler sekmesinde bulunan Uzaktan Yardım kategorisini pasif duruma getirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.