İşletim Sistemi Cep Telefonuna Uyarlandı

Daha önceden cep telefonları için değişik bir işletim sistemi yüklendiğine şahit olduk fakat şimdi durum diğerlerinden biraz farklı.

XDA firmasındaki uzmanlar çok uzun bir süredir HTC HD2’ye Android işletim sistemini oturtmaya ve bunu aktif hale getirmek için uğraşıyorlardı. Fakat bu kez, onca denemeden sonra uğraşlarının neticesini alabilmek adına çok önemli bir yere geldiler ve bize tanıdık bir isim olan Ubuntu sistemini cep telefonuna uyarlayıp, çalıştırabilmeyi başardılar.

Yanda gördüğünüz fotoğrafta 4 inc cep telefonunda çalışan Ubuntu sisteminin masaüstü versiyonunu fark etmişsinizdir. Teknoloji uzmanları bu sistemin çok stabil ve rahatlıkla çalıştığını iddia etselerde, bu sürüm kesinlikle masaüstü sistemler için oluşturulmuş ve cep telefonları için hiçde ideal bir sistem değil. En önemlisi eğer cep telefonunuza bu işletim sistemini kurmayı isterseniz, cep telefonunuzun arama ve mesaj çekme özelliklerinden mahrum kalıyorsunuz. Arayüzü de daha geniş ekranlar için tasarlandığı için küçük cep telefonu ekranlarında bunu kullanabilmek oldukça zor.

Ama ne dersek diyelim, sadece masaüstü için hazırlanmış olan bir sistemi cep telefonunda aktif olarak çalıştırabilmek hiçde göz ardı edilemeyecek bir başarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.