Geleceği Tahmin Edecekler

Google ve CIA güvenlik oluşumunun dikkati şu sıralar bir analitik şirketinin üzerinde. Eski bir İsviçre ordu komandosunun sahibi olduğu Recorded Future adlı şirket değişik bir kitleye sahip.

Google Ventures ve CIA’in bir yatırım bölümü olan IN-Q-TEL’in minumum olarak 10’ar milyar dolar yatırımda bulundukları belirtiliyor fakat net bir bilgi verilmiyor.

Bu firmayı bu kadar değerli yapan şey ise yüzbinlerce internet sitesini araştırarak ilgili içeriği buluyor olması. Twitter’da kayıtlı bulunan hesapları, blog yazılarını ve daha fazlasını kendi sisteminde analiz ederek gelişecek olayları ve yeni trendleri önceden yakalamaya ve tahmin etmeye çalışıyor. Olayların çıkış esnasındaki nedenleri ile gelişimini tahmin etmek mümkün olacak.

Firmanın CEO’su olan Christopher Ahlberg açık kaynak istihbarat için en yararlı kaynaklardan bir tanesi olduklarını ve yaptıkları tahminlerde başarılı olduklarını vurguluyor. Şirket, büyük firmaların yanı sıra anti-terör için yapılan baskınlardan ve bilgiler bakımından da çok başarılı olduğu için büyük bir ilgi topluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.