GTA İnsanları Etkiliyor Mu?

Araba yarışı oyunları kişileri daha hızlı araba kullanmaya yöneltiyor mu ? Daha da önemlisi araba yarışlarının dışında insanların zarar gördüğü bazı oyunlar, daha dikkatsiz araba kullanmaya neden oluyor mu ?

Grand Theft Auto ve Carmageddon gibi piyasada bir hayli popüler olan iki oyun gibi yayaların öldürülmesine dayanan oyunun gençler üzerinde etkileri Belçika’da araştırıldı.

Drive Em Up tarzı olan oyunlar konusunda gerçekleştirilen araştırmaya yaşları 16 ila 18 arasında değişen kızlı erkekli 2000 kişilik bir grup katıldı. Tehlikeli otomobil kullanma olasılığının arttığına dahir bazı veriler olsada bu sonuçlar net bir açıklama yapabilmek için oldukça kuvvetsiz.

Bu tarz istatistiksel araştırmalarda verilerin gerçeklik payıda ayrı bir sorun oluşturuyor. Çünkü kimsenin GTA gibi bir oyunu oynadıktan sonra sokağa arabasıyla çıkıp yayaları öldürmeyi hedeflemediği bir gerçek. Bilgisayar oyunlarının kişiler üzerindeki olumsuz etkileri araştırılsa da gerçekten bir oyunun bir insanı bu derece etkileyip kanunsuz davranışlar içine sokması çok uzak bir ihtimal gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.