Google’da Street View Problemi

Bilindiği üzere Google Şirketine ait Street View isimli araçlar sokak, cadde, manzara ve benzeri mekânların fotoğraflarını çekmek için sokaklarda dolanıyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Google dünyayı dolaşan Street View araçlarının sadece manzara fotoğrafları çekmek maksadıyla sokaklarda olmadığını ve daha fazlasını yaptığını resmen kabul etti.

Google Şirketlerinin mühendislik biriminin başkan yardımcısı olan Alan Eustace ise yaptığı açıklamada, Street View araçlarının kişilerin e-postaları, internet adreslerini ve şifrelerini de topladığını kabul etti. Bunun yanı sıra Eustace Google’ın bu bilgileri tek tek depoladığını ve şirketin en kısa zamanda bu verileri silmeye niyetli olduğunu belirterek kendilerini savunmaya çalıştı. Ayrıca konunun güldüren tarafı ise Street View araçlarının bu bilgileri kazayla topladığını ve bunun için olayda kişisel bilgilerinin gizlilik hakları gasp edilen kişilerden özür dilediklerini de belirtti.
Eustace şirketi adına verdiği açıklamada ise şu sözlerle devam etti. “Bir mühendisimizin yazdığı kodlar bu amaçla geliştirilmedi ama bu sonucu verdi”. Olayla ilgili yapılan diğer araştırmalarda ise söz konusu olay hakkında sadece e-posta ve şifrelerin değil, ev adreslerinin ve telefon numaralarının da toplandığını gün yüzüne çıkarttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.