Google’ın Son Bombası “İnsansız Otomobiller”

Google şirketler topluluğunun günümüzdeki önemli projelerinden biri olan insansız bir gelecek çalışmaları gün geçtikçe gelişimine devam ediyor. Gelecekte bir çok alet ve eşyanın insan müdahalesi olmadan komutlarla yapılmasını destekleyen bu projelerden biri olan insansız otomobiller ise sokaklarda dolaşmaya başladı bile.

Teknoloji devinin çalışmalarını sürdürdüğü araç 140.000 mil’in üzerindeki mesafeyi kameralar ve tarayıcı lazerlerle kat edebiliyor. Aracın en iyi yönü ise trafik kurallarına uyması. Yollardaki hız limitlerini ve trafik kurallarını dikkate alıp otomatikrota çıkartarak gitmeye devam eden aracın yolcularına ise sadece gidecekleri yeri belirtmek kalıyor. Otomatik pilotun pasif olduğu anlarda da kullanılabilen bu özellik kullanıcıların herhangi bir ihtiyaçlarını karşılayacakları anlarda devreye girebiliyor.
Daha bir çok yönden geliştirilmeye ihtiyaç duyan projenin satış fiyatları ise şu an için oldukça yüksek seviyelerde bulunuyor. Şirketin patronu Eric Schmidt bir önceki açıklamalarında insansız bir gelecekten söz ettiyse de Google’ın bu proje ile insanların yerini almayı değil onların araç kullanırken mesaj yazma, içeceklerini içmek ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamaları için yardımcı bir pilot olmasını sağlamak amaçlı olduğunu vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.