Korsan E-Kitap’lar Yaygınlaşıyor

Dizüstü ve tablet bilgisayarların gün geçtikçe popüler olmasıyla beraber, e-book dediğimiz e-kitaplar çok daha fazla yaygınlaştı. Fakat son yapılan bir araştırmaya göre, korsancılığında bu işe sıçradığını gösterdi.

Attributor isimli istatistik firmasının yapmış olduğu bir araştırmaya göre; geçtiğimiz sene içerisinde korsan e-book aramaları %50 oranında yükseliş gösterdi. Korsan kitaplar için Google’da gün içerisinde yaklaşık olarak 2-3 milyon arama yapılıyor. Hatta artık korsan kitapları paylaşan ufak web siteleri yerine kitaplar Rapidshare gibi paylaşım sistemine aktarılarak daha geniş bir kitleye ulaştırılabiliyor. Yapılan araştırmada ise internet üzerinden en çok aranılan ve en çok indirilen kitap ünlü yazar Stephanie Meyer’in “Breaking Dawn” isimli kitabı oldu.

Bu yapılan araştırmaların sadece Google aramalarından veri aldığını bildirmekte fayda var. Korsanlığın internet üzerinde gün geçtikçe popülerleştiğini gösteren bu araştırma, bir korsan kitapta Amazon sitesinden satın alma bağlantısı bulunduğunda, her 5 kişiden 1’nin bu kitabı satın aldığı da gözler önüne serildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.