Resmi Siber Ordular İş Başında

Birçok ülke özellikle amerika gibi büyük ülkelerin siber ordu Yani sanal suçlarla ilgilenen ve ülkenin bilgisayarlarını hacker (sanal suçlu) lardan koruyan bir oluşum mevcut idi. Türkiye’de internet’in gelişmesi ve ilerlemesiyle Devlet Ülkenin sanal güvenliği için bir oluşama girdi.

MGK siber tehditle mücadele için ulusal çapta savaş başlatılıyor. Kendi bütçesi olan, özerk bir Siber Ordu Komutanlığı kuruyor. Peki bu siber ordu ne yapacak, neden böyle buna gerek duyuldu? sorularına cevap internet üzerinden devlet sitelerine saldırıp, gizli bilgilere ulaşmak isteyen kötü amaçlı bilgisayar korsanlarına karşı önlem almak ve gerektigi zaman saldırıda bulunmak.

Çalışmanın ilk hedefi, yasal mevzuatın hayata geçirilmesi olacak. Daha sonra tüm kurumların bilgi işlemcilerine bilinçlendirme ve bilgilendirme brifingleri verilecek. Bilgilendirme çalışmaları kapsamında bilgisayar korsanlarının şirket ya da kurum bilgilerine nasıl ulaşabildikleri, hangi programları kullandıkları anlatılacak. Kötü niyetli hackerlerin metodolojisi konusunda bilgilendirme yapılarak “beyaz hackerler” yetiştirilecek.

Beyaz hackerler, önlem alabileceği gibi karşı saldırı da yapabilecek. Çalışmanın en büyük ayağını “uluslararası eşgüdüm” bölümü oluşturacak. Çalışma, başbakanlığın onayının ardından hayata geçecek. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın ön çalışmalarını başlattığı Siber Ordu’nun önceki gün düzenlenen MGK Toplantısı’nda da gündeme geldiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.