Yalın DSL Uygulaması Hayata Geçiyor

Dün itibari ile Rekabet Kurumu, 1 Kasım’dan itibaren sabit telefon hizmeti aboneliğine gerek olmaksızın internet hizmeti almanın mümkün olacağını açıkladı. Uzun zamandır internet kullanıcılarının en çok tartıştığı ve tekel olmanın büyük bir sorunu olan telefon hizmetine bağlı internet kullanımı artık kalkıyor.

Türk Telekom tarafından hizmet alan internet abonelerinin çoğu uzun zamandır

Türk Telekom’a bu konuda dava açıyor ve genelde bireysel olarak dava ya kazanılıyor yada kaybediliyordu.

Sonunda Yalın DSL uygulaması konusunda Rekabet Kurumu bir karar aldı. Ve bu karara göre Yalın DSL internet uygulamasının ücreti BTK tarafından belirlenecek. Aslında bu karar daha önce alınmıştı ancak bir türlü yürürlüğe girememişti. Sebebi ise, BTK’nın bu konuda bir tarife çıkarmamasıydı.

Bu kapsamda 14 Temmuz 2010 tarih ve 2010/DK-07/417 sayılı kararıyla sabit telefon aboneliği olmadan DSL internet erişimi hizmeti alınmasına imkan sağlayan yalın DSL uygulamasını düzenleyen BTK,  yalın DSL uygulamasını mümkün kılacak Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifini 1 Kasım 2010 tarihi itibariyle geçerli olacak şekilde onayladı.

Yalın DSL uygulamasından internet paket ücreti fiyatını BTK belirleyeceği için aslında bu fiyatlar normal internet kullanımı fiyatlandırmasının birazda üstünde olacak belli bir süre için.(Türk Telekom bakır kablo maliyeti,hizmet ücreti vb. gibi nedenlerden ötürü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.