Bataryalar gelecekte tuz tanecikleri boyutuna inecek!

Kaliforniya Los Angeles Üniversitesi (UCLA) üzerinde çalışmakta olduğu bir proje ile lityum iyon bataryaların tuz zerrecikleri kadar küçük bir yapıda olmasını amaçlıyor.

Son zamanlarda oldukça geniş bir alana yayılan lityum iyon piller dizüstü bilgisayarlardan cep telefonlarına, taşınabilir müzik oynatıcılarına kadar ulaşabilmiş durumda. Şimdilik yapılan çalışmalar henüz erken safhada fakat günün birinde elektronik cihazları çok küçük parçalarla güçlendirmek mümkün olacak. Kullanılmakta olan bataryalarda lityum iyonları negatiften pozitif elektroda doğru ileri ve geri hareket ediyor. UCLA profesörlerinden biri olan Jane Chang’in açıklamalarına göre geliştirdikleri elektrolitin her iki elektrot arasında yükün akışına izin veriyor. Eğer geleneksel lityum iyon pillerdekine eşdeğer güç yoğunluklarına, geliştirilen bu elektrolit ulaştırılabilirse ve bu durum başarı ile sonuçlanırsa çok farklı bir gelecek bizi bekliyor olacak.
Son zamanlarda birçok kişi bataryaların yetersizliğinden ya da şarj problemlerinden şikayet ederken bu durumun ortaya çıkması birçok kullanıcı için sevindirici bir haber gibi gözüküyor. Teknolojinin gelişiminde ki bu hızlı ilerleme bilişim sektörünün her boyutunda kendini göstermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.