Cep Telefonundan Konuşarak Google’da Arama Yapın

Düşünün ki cep telefonunuzdan internete giriyorsunuz.Telefonunuz dokunmatik ekranlı ve kaleminizde yoksa Google arama yapmak tam bir eziyet.İşte Google artık yeni bir servisiyle bu sıkıntıya söz veriyor.Artık Google’da konuşarak arama yapıyorsunuz.

Google Voice Search ile aramak istediğiniz kelimeyi söylüyorsunuz ve rahatça internette arama yapabiliyorsunuz.

Üstelik Türkçe kelimeleri de tanıyabiliyor bu sistem.Şu an için Google ‘ın bu servisi Android tabanlı telefonlarda ve iPhone’ larda kullanılabiliyor.Toplamda Türkçe’ de dahil 12 dilde hizmet veren Google Voice Search ta,hizmet kalitesinin yükselmesi açısından her ülkeden insanlarla konuşma testleri yapılarak teleffuz örnekleri toplanıyor ve bunlar karşılaştırma yapılan veri tabanına giriliyor.Ve kelimeler farklı akustik mekanlarda (arkadan gelen sesin farklı olduğu yerlerde.Örneğin açık hava,tren garı,lokanta vb.gibi) söylettirilerek bir kelime haznesi oluşturuluyor.Böylece kelimelerin kişiden kişiye söyleniş tarzı farkı ortadan kalkıyor.

Bu özelliği kullanmak için Android işletim sistemli telefonlarda Hızlı Arama kutucuğunun yanındaki mikrofon simgesine tıklamak yeterli oluyor. iPhone’ larda ise ücretsiz olarak sunulan Google Mobile uygulamasının cep telefonunuzda kurulu olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.