Çin’de Üretilen Süper Bilgisayar

Çin’de National Supercomputer Center’da kurulan Tianhe-1A ağı, tam olarak saniyede 2.57 petaflop’a ulaşmayı başararak daha önceki rekoru egale etti. Elde etmiş olduğu başarı Top 500 listesinde yer alan dünyanın en güçlü bilgisayarlarının olduğu listede ilk sırayı alması anlamına geliyor.

Gerçekleşen bu rekorun neticesinde ABD Enerji Bakanlığı’na ait olan Oak Ridge Leadership Computing’da yer alan Cray XT5 Jaguar isimli sistem saniyede 1.75 petaflop ile ikinciliğe geriledi.

Listenin üçüncü basamağında ise saniyede 1.27 petaflop ile yine Çin’de bulunan bir sistem olan Shenzen ve dördüncü basamakta saniyede 1.19 petaflop performansıyla Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde yer alan Tsubame 2.0 bulunuyor.

Çin’de kullanılan iki bilgisayarda da hesaplama işlemini maksimuma çıkarmak için Nvideo GPU’lar kullanılıyor. Top 500 listesine göre ilk 10 sıradaki bilgisayarlardan 7’si saniyede 1 petaflop’dan yukarı performansa çıkabiliyor. Bu bilgisayarlardan 5 tanesi ABD’ye, kalanları ise Çin, Fransa, Almanya ve Japonya’da yer almakta. ABD listede zirveyi kaybetmiş olsadece sıralamada adı geçen 500 bilgisayarın 275’ine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.