Geo Tagging Giderek Yayılıyor

Özellikle son zamanlarda moda olan ve bazı telefonlarda kullanılmaya başlanan geo tagging özelliği şimdilerde internette dolaşmaya başlamış durumda.

Yer belirlemek anlamına gelen geo tagging özelliği son zamanlarda GPS özellikli telefonların çıkması ile herkes tarafından kullanılır oldu. Çektiğiniz resimlerin o anki bulunduğu koordinatları size veren bir özellik olarak da tanımlanabilir. Ne işe yarar bu özellik demeyin çünkü bu özellik ile Microsoft tarafından çıkartılan Expression Media yazılımı ve bunun gibi yazılımlar sayesinde telefonunuz tarafından resme işlenen koordinatları harita üzerinde görebilirsiniz. Diyelim ki kayboldunuz ve yardıma ihtiyacınız var, tam bu noktada geo tagging özelliğe sahip telefonunuz devreye giriyor ve çekeceğiniz resmi bir arkadaşınıza, polise ya da jandarmaya gönderiyor. Bu sayede koordinatları gönderdiğiniz kişiler tarafından yeriniz tam olarak belirlenebiliyor.
Özellikle son zamanlarda geo tagging özelliği oldukça geniş alanlar sunuyor. Eklentinin GPS ile bağlantı kurması ise kullanıcılar için ayrı bir zevk olurken, Microsoft’un bu yazılıma destek olması da ilerleyen zamanlarda daha da ön plana çıkacağının habercisi oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.