Hiroshi Ishiguro’dan İlginç Robot:Telenoid R1

Hiroshi Ishiguro’nun en büyük hobisi tüyler ürpertici insansı robotlar üretmek ve ilgiyi tek hamle ile üzerine çekebilmek. Bu hobinin son ürünü ise Telenoid R1 oldu. Bu insansı robot oyuncak bebek benzeri gövdesiyle dikkat çekerken Osaka Üniversitesi ve ATR’deki araştırmacılar ise robotu “yumuşak ve göze hoş gelen” şeklinde isimlendiriyorlar.

35 bin dolar gibi bir maliyeti olan bu prototip uzaktaki operatörün ses ve baş hareketlerini iletebiliyor. Ayrıca Japonlar’ın uzaktaki akrabalarını internet bağlantılı PC’leri sayesinde görmelerine de olanak sağlıyor. Bu ilginç robotun son halinin kısa bir süre içinde hazır olması ve 8 bin dolarlık fiyatı ile satışa sunulması planlanıyor.
Uzaktaki bir yönlendirici ile birtakım hareketleri algılayarak bulunduğu ortama aynı şekilde ileten robotun, piyasaya sürülmeden önce üzerinde bazı değişikliklerin ve eklentilerin yapılacağıda konuşuluyor. Yani ses ve kafa hareketlerinin yanı sıra birtakım vücut ve kol hareketleri ile de Telenoid R1’e can verileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.