HTML 5 İle Kızışan Tarayıcı Savaşları

HTML 5 standartının çıkmasıyla beraber daha iyi bir internet için,internet tarayıcıları HTML 5 yarışına girdiler.İlk adımı Internet Explorer 9 Platform Preview 6 sürümüyle atan Microsoft bu yarışta iddialı olduğunu göstermek için 1-2 ay gibi kısa bir sürede etkileyici bir değişime girdi.

Şu an için yapılan HTML 5 uyumluluk testlerinde IE 9 yine rakiplerini geride bırakarak ilk sırayı kaptı.İkinci sırada ise Google Chrome 7.0.517.41 var.Ardından ise Firefox 4 beta 6, Opera 10.6 ve Safari 5.0 geliyor.

Daha öncede yapılan testlerde Internet Explorer en çok kullanılan tarayıcı seçilmişti.Bunun en önemli sebebi ise Windows üzerinde kurulu gelmesi ve çoğu bilgisayar kullanıcısının diğer tarayıcıları denememesi,alışkın olmamasıydı.Ayrıca bankaların ve bazı sitelerin IE tabanlı kodlanması,sadece Internet Explorer ile uygulamalarının çalışması ise kullanıcıları Internet Explorer’ı kullanmaya itiyordu.

Webmaster’ lar için önemli olan uyumluluk,CSS gibi standartlar yönündende Microsoft, webmaster ların elini kolunu bağlıyordu.Çünkü çoğu internet kullanısının IE kullanması,webmaster ların sitelerini IE ağırlıklı olarak kodlaması ve diğer tarayıcılardaki görünümüne çok ağırlılık vermemesine sebep oluyordu.

Kısa sürede yaygınlaşması beklenen HTML 5 ile artık umarız ki, diğer tarayıcılarında popülerliği ve kullanılırlığı artar ve hem rekabet gereği daha iyi sonuçlar alırız hemde bilgisayar kullanıcıları için IE artık bir fenomen olmaktan çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.