iPhone’ de sonunda Flash’landı

iPhone ile Adobe arasındaki antlaşmazlık uzun zamandır sürüyor. iPhone telefonlarda bilindiği gibi Flash Player bulunmuyor.Ve bu iPhone kullanıcıları tarafından çok büyük bir eksik.Çünkü video dosyalarının çoğu Flash ile açılıyordu.

Apple, Flash Player için tabii ki Adobe firması ile antlaşmadı. Ama bunu yerine Flash Player i aratmayacak bir yeni bir uygulamayı Apple Store ‘ye kabul etti.Uygulamanın fiyatı 2.99 dolar.Bu uygulama Perşembe günü itibari ile Amerika’ da iTunes Store’ larda satışa sunulacak.

Skyfire adı verilen bu flash oynatıcısı, tek başına çalışmıyor, kendini iOS işletim sistemindeki Safari tarayıcısına yüklüyor ve onun üzerinden çalışıyor.Video lar uygulamanın sunucularında HTML 5 e çeviriliyor ve anında oynatılabilmesine olanak sağlıyor.

Aslında çoğu kullanıcı ücretsiz ve yaygın olduğu için Adobe’nin Flash Player’ ının kullanıma sunulmasını istiyordu.Ancak Apple ile Adobe firması arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bu imkansız hale geldi.Artık Skyfire uygulamasını kullanıma açarak, Apple in iPhone kullanıcılarını ne derece memnun edeceği bilinmez ama bunun video severler için büyük bir hizmet olacağı tartışılmaz bir gerçek.

“iPhone’ de sonunda Flash’landı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.