Radarların Geldiği Son Nokta

Günümüzde araba sürenlerin özelliklede şehirlerarasında seyahat edenlerin her zaman tedirginlik duyduğu radar sistemleri de teknolojiden faydalanıyor. Eğer radarlardan çekiniyorsanız birde bunu görün. Finlandiya’da kullanıma giren bir radar sadece hızınızı değil bunun yanında birçok kuralı uyup uymadığınız denetleyebiliyor. Ve bunu çok kısa bir sürede yapabiliyor.

ASSET ismindeki bu radar 3D kameralarla yolu gözetliyor ve yanından geçen araçların sadece hızını değil emniyet kemeri takıp takmadığını, sigortasının olup olmadığını, vergi borcu olup olmadığını ve takip mesafesini hesaplayarak cezayı anında kesebiliyor ve bunları sadece 1 saniye içinde yapabiliyor. Eğer aracın 45 metre yakınlarından geçerseniz bu beş konuda beş farklı ceza yemiş olabilirsiniz.

Türkiye’de ki gibi sorunlu bir trafiğe sahip olan birçok ülke için gelişmiş bir kontrolizör durumu gören bu radarlar, trafiğin düzenlenmesinde oldukça faydalı işler gerçekleştirebiliyor. Diğer yandan yapılan sistemli kontroller, trafiğin akışında büyük kolaylıklar ortaya koyarken sürücülerin zorunlu bilinçlendirilmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.