USB Mouse ile Kontrol Edilen Robot Kol

Teknolojinin ara vermeden gelişim gösterdiği son günlerde uzmanlar yeni çalışma ve projelerle karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Bilim adamları tarafından yeni geliştirilen çalışma ise USB Mouse ile kontrolü sağlanan robot kol oluyor. daha önce birçok kez birtakım oyuncakların joysticklerle kontrol edildiğini görmüşüzdür. Ancak bu defa bir robot elin USB Mouse ile kontrolünün sağlanması karşımıza çıkıyor. USB Mouse üzerindeki tuşlar sayesinde robot kola istenilen şekilde yön verilebiliyor. Bunun yanında kontrolün oldukça hassas ve ivmeli bir şekilde yapılmamsı robot kol üzerinde oldukça dinamik yönlendirmeler sağlıyor.

Robot kol üzerinde kullanılan 6 adet servo motor, Mouse üzerindeki tuşlarla ayrı bir şekilde senkronizasyon gerçekleştiriyor. Tuşlar yardımıyla Mouse üzerindeki her bir motora ayrı ayrı emirler gönderilerek robot kolun aynı anda farklı işlemler uygulaması sağlanıyor. Bu sayede farklı dallara ayrılmış robot kolun bölmeleri, değişik hareketler ile kendini gösteriyor.

Uzmanlar yapılan açıklamalarda bu işlevlerin sadece bir USB Mouse ile gerçekleştirildiğini ve farklı fonksiyonları olan her Mouse ile bu durumun mümkün olduğunu ileri sürüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.