Androidde Güvenlik Sorunları

Google’un popüler işletim sistemi Android, son zamanlarda ön plana çıkan güvenlik sorunları ile ön plana çıkıyor.

Bilindiği gibi Android işletim sistemi Linux tabanlı açık kaynak koda sahip bir sistem olmaktadır. Açık kaynak koda sahip olması nedeni ile de diğer sistemlere göre daha çok tehlike altında kalmaktadır. Android’in Apple işletim sistemi iOS’a karşı verdiği mücadeleyi şu an için kazandığı söylenebilmektedir. Ancak Android işletim sisteminin yinede güvenlik açısından başarısız olduğunu söylemek mümkündür.

Diğer yandan yapılan açıklamalar doğrultusunda Android Market içerisinde yaklaşık olarak yüzde 8 oranlarında zararlı yazılım olduğu belirtilmektedir ve bu yazılımların birçoğunun ise kişisel bilgileri sızdırdığı konuşulmaktadır. Ayrıca güvenlik şirketi Dasient’in ortalama 10 bin Android uygulamasını incelediği ve bunlardan 800 kadarının kişisel bilgileri sızdıran uygulamalar olduğu ifade edilmektedir.

Kısacası söylemek gerekirse mobil işletim sistemi alanında her geçen gün büyüme gösteren Android, sistem kullanımı açısından etkili bir konumda yer almaktadır, ancak güvenlik konusunda aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.