Google Androidin Bilinmeyen Yönü

Google’un Android işletim sistemi mobil işletim sistemleri arasında ön plana çıkmaya devam ediyor. Ancak bu ön plana çıkma durumu sadece satışlarda görülüyor. Çünkü Android işlerim sistemleri bulunduran telefon modellerinin geri iade oranı oldukça yüksek bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Android mobil işletim sisteminin geri iade oranı yüzde 40 oranlarında karşımıza çıkıyor. Bunun yanında geri iade konusunda dikkat çeken durumlardan biri ise Apple’ın iPhone telefonlarıyla ön plana çıkıyor. Apple’ın iPhone telefonları piyasaya sürülmelerinin ardından sadece yüzde 1.7 oranında geri iade yapılmış durumda. Yani Android satışları her ne kadar üst seviyelerde olsa da görünen o ki Android bulunan telefonların geri iade oranı satış oranlarını gölgede bırakıyor gibi.

Diğer yandan Android telefonlarda bu kadar yüksek oranda geri iade durumunun nedeni olarak ise Android işletim sisteminin zor bir ara yüze sahip olması şeklinde karşımıza çıkıyor. Karışık ve zor bir kullanım sunan Android modeller, Apple’da bulunan iOS işletim sistemi gibi açık ve kolay bir kullanıma sahip olmadığı için geri iade oranları piyasaya yeni sürülen telefon modellerinde de devam ediyor.

Bakalım Google bu konuda neler yapmayı düşünüyor, çünkü aynı sorun Android 2.4 sürümünde de bulunursa geri iadelerin önlenmesi pek de kolay olmayacağa benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.