Google veri merkezi gizliliğini açıkladı

Google, sonunda bekleneni yaptı ve uzun bir süredir gizli tuttuğu veri merkezi enerji tüketiminin ne kadar olduğunu açıkladı.

Google, sahip olduğu veri merkezinde her yıl milyarlarda kilowatt saat enerji tüketimi gerçekleştiriyor ve bunu kamuoyundan saklıyordu. Ancak Google, geçtiğimiz yıla ait saklı tuttuğu verileri sonunda açıkladı ve bu konuda bulunan merakların bitmesine neden oldu. Google, yaptığı açıklamada geçen yıl içerisinde kendine ait veri merkezinin yaklaşık olarak 2.26 milyar kilowatt saat enerji tüketimi gerçekleştirdiğini belirtti.

Diğer yandan Google’ın konudan sorumlu yöneticisi Urs Hoelzle, işlem merkezinde gerçekleştirilen enerji tüketiminin kullanıcı başına 1 ampulun 3 saatte tükettiği enerjinden daha az olduğunu ileri sürdü. Ayrıca Google’ın yenilenebilir enerji konusunda önemli atılımlar yaptığını belirten Hoelzle, ilerleyen zamanlarda daha etkili yatırımların yapılabileceğini açıkladı.

Google, uzun süredir gizlediği veri merkezi enerji tüketimini sonunda tüm herkese duyurdu ve merak ortamını tamamen bitirmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.