Windows 8 Linux Dual Boot’a izin vermiyor

Windows 8 işletim sistemi geliştirici sürümü ile pazarda kendisini gösterdi. Gelen övgüler sistemin 500 bini aşkın indirilmesine de yardımcı oldu. Ancak Windows 8 işletim sistemine sadece övgüler yapmıyor, övgülerin yanı sıra birtakım eleştirilerde gelmeye devam ediyor.

Pazarda yerini yeni yeni alan işletim sistemi için gelen ilk eleştiri Linux geliştiricilerinden olan Matthew Garrett’e ait. Garret yeni Windows 8’in güvenli ve hızlı açılış modunun Linux Dual Boot‘a izin vermediğini ve bunun oldukça önemli bir eksiklik olduğunu belirtiyor.

Diğer yandan Dual Boot işleminin, Linux açık kaynak geliştiricileri için oldukça önemli olduğu ve bu eksikliğin yeni sürümde giderilmesi gerektiği belirtiliyor. Bunun yanında Dual Boot işlemine izin verilmemesinin Linux işletim sistemi yerine Windows 8 kullanımına yönlendirme çabası olarak görüldüğü de söyleniyor.

Konu ile ilgili henüz Microsoft net bir açıklama yapmış değil, ancak yeni sürümlerde bu eksikliğin giderilebilmesi de mümkün. Bakalım, Microsoft, Windows 8 işletim sisteminin geliştirici sürümünden sonra pazara sunduğu yeni sürümde Dual Boot işlemine izin verecek m? Bekleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.