Android Robot, en fazla kullanılan mobil tarayıcı!

Android mobil işletim sisteminin internet tarayıcısı Robot, diğer rakiplerini geride bırakarak en fazla kullanılan mobil internet tarayıcısı oldu.

StatCounter şirketi tarafından yapılan bir araştırma sonucunda Android Robot internet tarayıcısı mobil cihazlarda en çok tercih edilen internet tarayıcısı olarak kayıtlara geçti. Android Robot elde ettiği bu başarı ile Şubat 2012’ye kadar mobil cihazlarda en çok kullanılan Opera internet tarayıcısını da geride bıraktı. Ayrıca yapılan araştırma sonucunda Opera’nın hızla düşüşe geçtiği ve Android Robot internet tarayıcısının ise giderek yükselme gösterdiği belirtildi.

Diğer yandan yapılan araştırmanın verilerine göre Android Robot yüzde 22.67’lik bir Pazar payı ile karşımıza çıktı. Opera ise pazar payının yüzde 21.7’sine sahip olmayı sürdürürken, Apple’ın internet tarayıcısı olan Safari ise yüzde 21.06 ile pazarda söz sahip olmaya devam etti. Bunların yanında Nokia yüzde 11.24 ile dördüncü, BlackBerry ise yüzde 6.53 kullanım oranı ile sıralamada beşinci sıraya yerleşti.

Araştırma sonuçlarının ardından analistler tarafından yapılan yorumlar ise oldukça dikkat çekici bir şekilde karşımıza çıktı. Analistler, yakın bir zaman içerisinde Windows Phone Internet Explorer ve Google Chrome’un da pazara giriş yapmaya hazırlandığını ve bu nedenle rekabetin daha da artacağını ileri sürdü. Bu nedenle mobil tarayıcıların kendilerini sürekli geliştirmeleri gerektiğini dile getiren uzmanlar, istenen gelişmeyi gösteremeyen mobil internet tarayıcılarının yok olmaya hazır olması gerektiğini belirtti.

Mobil internet tarayıcıları arasında ki rekabet her geçen gün artıyor. Şu an için sıralamanın ilk sırasında Android Robot yer alıyor, ancak diğer rakipleri kendisine oldukça yakın bir oranla hizmet sunuyor. Yani her an her şeyin olmasının mümkün olduğu pazar içerisinde üreticilerin daha işlevsel sonuçlar ortaya koyması ve kullanıcıların beklentilerini karşılamaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.