Windows 8 için özel Firefox sürümü geliyor!

Mozilla, 2012 yılın solarına doğru pazarda olacak Microsoft Windows 8 işletim sistemi için yeni bir Firefox sürümü yayınlaya hazırlanıyor.

Herkesin bildiği gibi Microsoft, bu yılın sonunda yeni işletim sistemi Windows 8 ile aramızda olacak ve yeni sistem ile kullanıcılara birçok yenilik sunacak. Bu yeniliklerden en önemlisi ise tabiî ki Metro arayüzü olacak. Metro arayüzü özellikle dokunmatik ekranlı bilgisayarlar kullanılmak üzere hazırlanmış bir Windows 8 arayüzü ve uygulamanın dokunmatik ekranlarda daha işlevsel kullanılabildiği söyleniyor.

Microsoft, Windows 8 ile sunacağı yeniliklere devam ederken diğer yazılım şirketleri de boş durmuyor ve yeni sistem için uyumlu yazılımlar geliştiriyor. Bu şirketlerden biri de Mozilla Firefox olarak karşımıza çıkıyor. Mozilla, kısa bir zaman sonra pazarda yer almaya hazırlanan Windows 8 için yeni bir Firefox sürümü geliştirdiğini belirtiyor. Konu ile ilgili kendi blogunda açıklama yapan Asa Dotzler, Windows 8 ile kullanıcılara sunulacak olan Internet Explorer 10 web tarayıcısının Metro arayüzü ile yüzde 100 çalışabilecek bir tarayıcı olmadığını ileri sürüyor. Dotzler, IE 10’den klasik ve Metro arayüzü birbirine bağlayan ve bunun yanında hem WinRT hem de Win32 API’ları geliştirilen bir melez program olarak bahsediyor.

Diğer yandan Windows 8 için Mozilla tarafından geliştirilecek olan yeni Firefox sürümünün daha işlevsel olacağını ancak bu sürümün masaüstü versiyonlara göre biraz daha zor geliştirileceğini ifade ediyor. Bu nedenle belirli bir sürecin ardından Firefox’un Windows 8 sürümünün hazır olacağını ve yeni tarayıcının ilk olarak alpha ve beta olarak kullanıcılara sunulacağını belirtiyor.

Microsoft’un yeni sistemi Windows 8’e özel yeni Firefox sürümü için hazırlıklar devam ediyor. Henüz çalışma aşaması devam eden sürümün bu yılın ikinci yarısında kullanıcı hizmetine sunulacağı söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.