TBMM BİAK Raporu yayınlandı

 

Bilgiye erişimin ve internetin, Anayasa’da temel bir hak olarak düzenlenmesi gerektiğinin savunulduğu raporda, internetle ilgili pek çok alanda düzenlemelere gidilmesi önerildi.

 

Her kesimden katkı geldi

 

Komisyon için devlet kurumlarının yanında  Alternatif Bilişim Derneği, Tüm İnternet Derneği, Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği, Tipeez.com,Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu, Tüm İnternet Medyası Derneği,Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği, İstanbul İnternet Kafeciler Esnaf Odası, Mutlu Çocuklar Derneği ,Türk Pediatri Kurumu, Türk PDR-DER, ODTÜ Teknokent, Microsoft Türkiye , Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği , Interaktif Reklamcılık Derneği , BT İletişim , Turkcell, Arf Teknoloji , Bilgi Toplumu Dairesi , Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü, Online Medya Derneği , TÜBİSAD, Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği, Facebook, Türksat A.Ş , Habibat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Stratejik Düşünce Enstitüsü doküman ve bilgi notu katkısında bulundu.

 

5 Ana Başlık, 100 alt bölüm

 

Komisyon raporu internet üzerine detaylı bir çalışma yapıldığını gösteriyor. Rapor 5 ana başlıkta 100’e yakın alt başlık içermekte. Ana başlıklar şu şekilde: Bilişim Sektörü ve Ekonomik Boyutu, İnternet Kullanımının Bireysel Boyutu, Bilgi Güvenliği ve Bilişim Suçları, Bilgi Toplumu ve E-Dönüşüm, İnternet Medyası.

 

 154 öneri mevcut

Raporda internete dair her alanda getirilen öneriler mevcut. Yer alan 154 öneriden bazıları şu şekilde.

 

*Barındırma ücretlerinin internet yayıncılığının gelişimine engel olmayacak şekilde, makul bir seviyeye çekilmesi sağlanmalıdır.

 

*İnternet medyasının yetişmiş iş gücü ihtiyacının karşılanmasını teminen, iletişim fakültelerinde, bu alanın gerektirdiği ve sektöre özgü eğitimlerin verilmesi gerekmektedir.

 

*İnternet medyasında yer alan haberlere ait yer, tarih ve zaman gibi bilgilerin güncel olarak haber alanında yer almasının zorunlu olması

sağlanmalıdır.

 

*e-Devlet ve e-ticaret uygulamalarının yaygınlaşmasını teminen; kamu hizmetlerinin sunumunda bürokrasinin azaltılması, kırtasiye masraflarından ciddi miktarlarda tasarruf sağlanabilmesi, edönüşümden beklenen fayda ve verimin artırılması için önemli araçlardan bir tanesi olan kayıtlı e-posta sistemi yaygınlaştırılmalı ve yerli kayıtlı e-posta hizmet sağlayıcılar için serbest piyasa şartlarını

sağlayacak tedbirler alınmalıdır.

 

*Bilgi toplumu stratejisinde belirlenen stratejik öncelik ve hedeflere uygun olarak çalışmaların yapılması, yapılan çalışmaların stratejiye ve belirlenen hedeflere uygunluğunun ve performansının izlenmesi ve raporlanması sağlanmalıdır.

 

*Bilişim teknolojileri ürünleri ve internet kullanımının zekâ üzerindeki etkileri ile ilgili üniversiteler ve nöropsikologların araştırmalarının artırılması teşvik edilmelidir.

 

*Bilişim teknolojisi ürünlerinin sağlık açısından uygunluğuna ilişkin bilgilerin ürün ambalajlarında ve kullanım kılavuzlarında yer alması sağlanmalıdır.

 

*Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu tarafından, eğitim temelli yayın amacıyla kurulan bir kanalın inovatif ve eleştirel düşünmeyi destekleyici belgesel ve programlarla zenginleştirilmesi, özel radyo ve

televizyon yayınlarında da bu hususlara dikkat edilmesinin sağlanması önerilmektedir.

 

*Milli Eğitim Bakanlığı e-okul sistemi, bilinçlendirme çalışmaları için aktif olarak kullanılmalı ve anılan sistemde bilişim ve internet konularında içerik sunulmalıdır.

 

 

 

*Bilişim temelli pozitif içerik oluşturan eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör kuruluşları teşvik edilmelidir.

 Rapora ulaşmak için tıklayın

Yayınlayan

Buğra AYAN

http://www.twitter.com/bugraayan http://www.facebook.com/bugraayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.