BBC Hava Durumu Twitter Hesabı Hacklendi

BBC Hava Durumu Twitter hesabı Suriyeli rejim destekçileri tarafından ele geçirildi. Kendilerini “Suriye Elektronik Ordusu” diye adlandıran rejim taraftarı hackerlar, Beşar Esad lehinde tweetler attılar.

Hackerların attığı tweetlerin çoğunun içeriği Suriye’deki rejim güçleriyle muhalifler arasındaki çatışmayla ilgiliydi. Bu paylaşımlar arasında “Suriye çok yaşa”, “Esad çok yaşa” gibi tweetler ilk göze çarpanlar arasında. Diğer taraftan rejim yanlısı hackerlar Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan’ı da boş geçmedi. Atılan tweetlerden birisi şu şekilde: “ Suriye’nin kuzeyi için çok önemli açıklama: Erdoğan teröristlere sivil bölgelerde kimyasal silah kullanmaları için emir verdi.”

BBC News, sosyal medya editörü Chris Hamilton @bbcweather,  Twitter hesabının Perşembe öğleden sonra ele geçirildiğini doğruladı. Hamilton’un BBC hava durumunun paylaştığı ilginç tweetler hakkında yaptığı açıklama ise şöyle “ Hesabımız saldırıya uğradı, dolaysıyla şu an paylaşılan iletileri biz paylaşmıyoruz ve sorunu en kısa sürede halletmeye çalışıyoruz.”

Ayrıca BBC Rayo ve BBC Arapça’nın Twitter hesaplarının da hacklendiği iddia ediliyor. Öte yandan BBC yetkilileri BBC Hava Durumu Twitter hesabını Perşembe öğleden sonra saat 3 :00 gibi ele geçirdi ve ardından bütün sahte tweetleri sildi. Hesabın tekrar konrol altına alınmasının ardından bir BBC sözcüsü şöyle bir açıklamada bulundu: “ BBC’nin Twitter hesabı bugün erken saatlerde hacklenmiştir. Fakat şu an itibariyle kontrolü tekrar ele geçirdik ve uygunsuz tweetleri sildik. Takipçilerimizden BBC adı altında paylaşılmış bu kabul edilebilirlikten çok uzak tweetlerden ötürü özür diliyoruz.

Saldırının gerçekleştiği gün olan Perşembe günü erken saatlerde yetkililer çalışanlarını hesabın ele geçirilme olayının hemen ardından e-maillerine yönelik kimlik saldırısı olabileceğini, bu nedenle kendilerine gelen “ACİL” ve “ Bu iletiyi mutlaka okuyunuz” tarzında mailleri kesinlikle okumamaları gerektiği yönünde uyardı. Fakat uyarı e-mailleri için çok geç kalınmıştı. BBC çalışanlarından bazıları gelen sahte maillere çoktan tıklamışlar ve gazetenin üst düzey önemli mail adreslerinin şifreleriyle birlikte bilgisayar korsanlarının eline geçmesine ve BBC Hava Durumu Twitter hesabının hacklenmesine neden olmuşlardı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.