3D Yayını ve Televizyonlar

Geçtiğimiz günlerde Samsung ve Panasonic şirketlerinin 3D televizyonlarının üretimine geçtiği haberi dünyada büyük bir heyecana ve beklentiye sebep olmuştu. Daha sonrasında ise Panasonic ve Samsung’un bu televizyonları birer birer piyasaya sürmesiyle heyecan çok daha fazla yükseldi. En son olarak Sony firmasında bu kervana katıldı ve çok zaman kaybetmeden kendi üretmiş olduğu Playstation 3’ün 3D özelliklerini açıkladı.

Haberin bu bölümüne kadar herşey normal fakat elektronik mağazasından gidip 3D televizyonunuzu satın alıp, evinizin en güzel yerine koyduktan sonra, koltuğunuza geçip ayaklarınızı uzattığınızda birer birer sorunları ortaya çıkmaya başlıyor. Muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaksınız ve sevinciniz kursağınızda kalıcak çünkü 3D olarak seyredebileceğiniz bir kanal veya yayın bulamayacaksınız.

Bu aralar 3D den bahsedilince herkesin aklına bir tek film geliyor; oda hiç kuşkusuz Avatar. Milyar dolar yatırımla çekilen bu filmin Kasım 2010 ayında piyasaya sürülücek olan DVD’si 3D formatında olmayacak. Avatar’ı evinizde keyifle 3D olarak izleyebilmeniz için 2011 senesini beklemekten başka çareniz bulunmuyor. Sinemalarda daha önceleri gösterime giren diğer 3D filmlerde ise DVD konusunda bir açıklama bulunmuyor.