Holografik Televizyonlar Mı Geliyor ?

3 Boyutlu televizyonların hayatımıza girmesine henüz tam olarak izin vermiş olmasakta, birkaç yıl içerisinde bu teknolojide geride kalabilir. Bir araştırma firmasının 3 boyutlu görüntü teknolojisinde kat ettiği mesafe, 2017 senesine kadar evlere holografik televizyonların bile girebileceği yönünde sinyaller vermesine neden oldu.

Arizona Üniversitesi’ndeki yetkililer ve profesörler, holografik görüntülerin kendi kendini sadece 2 saniyede bir yenileyebilmesine olanak tanıyan yeni bir sistem oluşturdu. Bu 2 saniyelik periyodik yenilemenin önümüzdeki on sene içerisinde tam olarak düşmesi ve evlerimizde holografik televizyonların gelmesine profesörler tarafından kesin gözüyle bakılıyor.

Hologramın kendisi objeye bakan farklı 16 açıdan çekilen kamera görüntüleriyle meydana geliyor. Bir lazer yardımıyla, plastik ekrana yansıtılan holografik pikseller, plastik ekranın lazer ışığıyla tepkimeye girmesini ve sonra bu meydana gelen görüntülerinde ekran üzerinde kalmasına yardımcı olmasını sağlıyor.

AMD, 3D’ye Merak Sardı

AMD firması internet dünyasına 3 boyutu getirebilmek için çalışmalarına başladı. Şirket bu hafta piyasaya sürdüğü Catalyst 10.7 sürücülerinin yanında OpenGL ES 2.0 sürücüsünü de müşterileriyle buluşturdu. Bu sürücüyle birlikte sahip olduğunuz masaüstü bilgisayarınız, 3 boyutlu grafikleri internet ortamına göndermek için kodlanmış olan WebGL desteği kazanmış bulunuyor.

Bu sürücüyü ilk defa piyasaya süren firma olan AMD konuyla ilgili yaptığı basın toplantısında; “OpenGL ES 2.0 sürücüsündeki işlevsellikle ve bizim tarafımızdan yapılan teknolojik gelişmelerle, hem internette hem de PC’ lerin normal kullanımında en iyi deneyimin yaşanması için ideal bir platform sunmayı hedefliyoruz.” sözlerine yer verdi.

Bunun yanı sıra bu yeni sürücüyle beraber, akıllık cep telefonları, netbooklar ve diğer mobil cihazlar için de OpenGL ES 2.0 tabanlı programların kodlanmasında masaüstü bilgisayarlardan yararlanılması, açık kaynak kodunu geliştiren yazılımcılar içinde bir avantaj olmuş oldu.

OpenGL Sayesinde 3D Kolaylığı

Bundan böyle Open GL ile birlikte 3D her tarafta !

3D’nin gelişmesinde çok önemli bir pay sahibi olan OpenGL kendini geliştirerek tekrardan piyasaya girmeye hazırlanıyor. İşte yeni OpenGL.

En çok herkesin bildiği Quake 3 adlı FPS tarzındaki oyunuyla adından söz ettiren OpenGL, bundan böyle 3D denince de aklımıza ilk gelen şirketlerden biri olmuş konumda.

Khronos Grup firması tarafından tasarlanmış olan yeni 4.1 versiyonuysa, özellikle masaüstü bilgisayarlardan platformlara aktarımdaki güçlükleri yok ediyor. Akıllı telefonların birçoğu 3D için OpenGL’yi kullandığını düşünürsek, yeni OpenGL sayesinde 3 boyutlu bilgisayar oyunlarını bilgisayarlardan çok daha kolay bir işlemle birlikte mobil telefonlarımıza aktarabileceğiz.

Khronos Grup basın danışmanı olan Jonat Hirshonsa; “Geçmişe dönük bütün yazılımları da destekliyoruz” açıklamasını yaparak sistemlerine ne kadar güvendiğini belirtti. Bununla birlikte yapımcıların en yüksek seviye GPU’lara daha kolay girebilmelerine de imkan sağlayacaklarını da bildirdi. Bunun yanı sıra dünya genelinde OpenGL 4.1, neredeyse bütün değerlendirmelerden tam puan almayı başarabildi.

LAN Oyunlarda Hileye Son

Bir internet cafeye gittiğinizde bir iş yaparken ya da oyun oynarken yanınızda oturan durmadan ekranınıza mı bakıyor ? Bu soruna Sony bir çözüm getirdi.

Sony firması internet cafelerde veya evde birbirine bağlı olan bilgisayarlar (LAN) üzerinden oynanan oyunlarda oyuncuların birbirlerine bakmalarına bir çözüm getirmiş gibi duruyor.

Bir oyuncunun yanında oturan arkadaşının ekranına bakarak onun nerede olduğunu görüp yanına gidip kolayce o oyuncuyu öldürmesi gibi kolay hileler artık Sony’nin çıkarmış olduğu teknolojide bir fayda sağlamıyor. Özellikle de tek ekranın birçok ekrana bölündüğü zamanlar her oyuncu bundan böyle sadece kendi görüntüsünü görebiliyor.

Yeni tasarlanan Stereoscopik teknoloji sayesinde iki oyuncu ekranı ikiye bölmeden 3D, tam ekran olarak oynamasını sağlıyor. Ayrıca bu teknolojinin patentinde bulunan bazı maddeler sayesinde 3D gözlüğün yanı sıra kulaklıklarda yer alıyor.

3D Destekli Flash

Adobe firması, Steve Jobs’un Flash hakkındaki laflarına cevap vermeyi bırakıp artık Flash’ı desteklemeye ve güçlendirmeye başlamış gözüküyor.

Flash’ın yakında piyasaya çıkacak versiyonunda 3D Application Progrraming Interface özelliğide bulunacak. 3D programlama arayüzü tasarımcılara yeni kapılar açılmış olacak. Bu nedenle internette 3D patlaması yaşanırken Flash da bu patlamada önemli bir yer tutabilir.

Önceden Adobe, Flash Player 10 sürümünde basit 3D özelliklerini söylemişti fakat bu sefer işler çok daha ciddi bir şekilde ilerlemiş gibi duruyor.

Bu konu hakkında henüz resmi ve doyurucu bir açıklama gelmedi. Fakat 27 Ekim tarihinde bu yeni ürün yapılacak bir seminerle birlikte piyasaya tanıtılacak. Biz de sizlere teknoloji.gen.tr ailesi olarak Adobe Max Konferası’nda yaşanan gelişmeleri ve 3D destekli Flash programının nasıl olacağını saniye saniye aktarmaya devam edeceğiz.

3D Yayını ve Televizyonlar

Geçtiğimiz günlerde Samsung ve Panasonic şirketlerinin 3D televizyonlarının üretimine geçtiği haberi dünyada büyük bir heyecana ve beklentiye sebep olmuştu. Daha sonrasında ise Panasonic ve Samsung’un bu televizyonları birer birer piyasaya sürmesiyle heyecan çok daha fazla yükseldi. En son olarak Sony firmasında bu kervana katıldı ve çok zaman kaybetmeden kendi üretmiş olduğu Playstation 3’ün 3D özelliklerini açıkladı.

Haberin bu bölümüne kadar herşey normal fakat elektronik mağazasından gidip 3D televizyonunuzu satın alıp, evinizin en güzel yerine koyduktan sonra, koltuğunuza geçip ayaklarınızı uzattığınızda birer birer sorunları ortaya çıkmaya başlıyor. Muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaksınız ve sevinciniz kursağınızda kalıcak çünkü 3D olarak seyredebileceğiniz bir kanal veya yayın bulamayacaksınız.

Bu aralar 3D den bahsedilince herkesin aklına bir tek film geliyor; oda hiç kuşkusuz Avatar. Milyar dolar yatırımla çekilen bu filmin Kasım 2010 ayında piyasaya sürülücek olan DVD’si 3D formatında olmayacak. Avatar’ı evinizde keyifle 3D olarak izleyebilmeniz için 2011 senesini beklemekten başka çareniz bulunmuyor. Sinemalarda daha önceleri gösterime giren diğer 3D filmlerde ise DVD konusunda bir açıklama bulunmuyor.