Adobe Linux Air Desteği Son Buluyor

Artık Linux kullanıcıları yavaş yavaş Adobe tarafından hizmete sunulan Air desteğine veda etmeye hazırlanıyor. Adobe tarafından yapılan açıklamada şirketin artık Linux için hizmete konan Air desteğine son vereceği ve bir daha bu hizmetin etkin olmayacağı belirtildi.

Diğer yandan Adobe bu kararı almasında etkili olan durumun, iOS ve Android için sunulan Air’a daha fazla ağırlık vereceği şeklinde olduğu karşımıza çıktı. iOS ve Android için hizmette olan Air desteğinin daha gelişmiş bir hale getirilmeye çalışıldığını belirten şirket yetkilileri, ayrıca flash ve tarayıcı eklentilerinin yakın bir zaman içerisinde webOS’da da yer alabileceğinin sinyallerini verdi.

Dünyanın açık kaynak kodlu sistemi Linux işletim sistemli masaüstü bilgisayar kullanımlarının yaklaşık olarak yüzde 1’lik payını elinde bulunduruyor. Adobe’nin bu yeni kararında bu oranın etkili olduğu ise gelen dedikodular arasında yer alıyor. Adobe yeni bir oluşum hazırlığında gibi bakalım, gerçekten de iOS için flash ve tarayıcı desteği sunacak mı? Şu an için merak edilen önemli konulardan biri de bu şekilde karşımıza çıkıyor.

Wikileaks’den Gizli Bir Belge Daha

Daha önceden dünyada bilinmeyen gizli belgeleri yayınlamasıyla adından söz ettiren Wikileaks sitesinin açıkladığı son belgeye göre Avrupa Birliği’nde açık kaynaklı programlamaya karşı bir dizi etkinlik gözlemleniyor.

Microsoft firmasıyla arası iyi olan iki şirketin başına olan Jonathan Zuck gerçekleşen olayın ana karakteri. Zuck’un başkanı olduğu Association for Competitive Technology ve Americans for Technology Leadership isimli iki firma Avrupa Birliği çalışanları tarafından geliştirilen açık kod kaynaklı programı destekleyen tavsiye kararlarında manuplasyon yapmakla suçlanıyor. İddia’nın ne kadar gerçekçi olduğunu ileriki günlerde hep beraber göreceğiz.