Adobe Flash Açığı Kapatıldı

Adobe Şirketi geçtiğimiz haftalarda Adobe Flash üzerinde bulunan açığı kapatacağına dair vermişti. Adobe sözünü tutut ve Adobe Flash’ta ki açığı yayınladığı Acrobat ve Reader güncellemeleri ile kapattı.

Yayınlanan yeni güncellemeler sayesinde dünya genelinde ki birçok kullanıcının bilgisayarı çökme riskinden kurtarılmış oldu. Söz konusu güvenlik önlemi Acrobat ve Reader yazılımlarını tehlikelere karşı güncellemiş ve PDF dosyaları ile gelen saldırıların engellenmesini sağladı. Güncellemenin yapılması için Acrobat ve Reader yazılımları üzerinde bulunan güncellemeleri kontrol et butonuna basmanız yeterli oluyor. Yapılan kontrolün ardından Adobe Şirketi tarafından yeni güncellemelere ulaşılmış oluyor ve hemen sonrasında mevcut güncelleme gerçekleştiriliyor.

Adobe Şirketi kendinden bekleneni yaptı. Ancak yinede kullanıcıları buradan uyarıyor ve sistemlerini koruma adına başka girişimlerde de bulunmalarını öneriyoruz. Çünkü herkesin bildiği gibi virüsler sadece Adobe üzerinden ya da PDF dosyalarından bilgisayarımıza bulaşmıyor. Bu yüzden kaliteli bir anti virüs programı kullanıcılar için en uygun çözüm yollarından biri olacaktır.

 

HTML 5 İle Beraber Flash Tarihe Gömülecek mi?

HTML 5’ in çıkmasıyla beraber Flash’ in tarihin tozlu sayfalarına gömüleceği uzun süredir teknoloji sitelerinde dolaşan haberler arasında. Çünkü Flash hem çok yavaş hemde çok fazla geliştirilemedi. Ancak HTML 5 ise tam tersi.Hem hızlı hem esnek hemde kolaylıkla geliştirilebilir.

Adobe yazılım Flash’ in internet alemindeki yeri sorgulanamazdı taki bu seneye kadar. HTML 5’ in her adı anıldığında Flash’ in biteceği tartışmalarıda gündeme geliyor sürekli. Ayrıca Apple’ in iPhone telefonlarında Flash’ i kullanmak istememeside Flash yazılımı için başka bir kayıp olmuştu. Ancak Adobe firması Flash’ in internetteki yerini kolay kolay kaybetmeyeceğini gösteren bir açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, Flash’ in yeni sürümü Flash 10.2 eski sürümünden tam 10 kat hızlı olacak. Bu açıklamanın ardından akıllarda şu soru kalıyor: Madem Flash bu kadar hızlandırılabiliyorsa daha önce neden hızlandırılmadı. Bu sorular bir yana Flash’ in faydaları yanında tarayıcıların sürekli göçmesine sebep olmasıda aslında Flash’ in istenmemesi için bir başka sebep. Bakalım ileri ki günlerde Flash’ in gerçekten 10 kat hızlanıp hızlanmacağı ve internetteki yerinin eskisi kadar sağlam olup olmayacağı görülecek.

Adobe Flash Player Yenilendi

Uzun süredir Apple ile aptığı kavga sebebiyle gündemde olan Adobe firması Flash Player kullanıcılarına güzel bir haber sunarak Apple kullanıcılarını üzmeyi başardı.

Adobe firması tarafından yapılan açıklamada yeni gelecek olan Flash Player sürümün de HD desteği olacak.

Flash Player uygulamasının son sürümü olan Flash Player 10.1 Flash Access 2.0 ile güçlendirilmiş içerik korumasını kullanan HTTP akışını kullanarak yeni medya dağıtım seçeneklerinin avantajlarından yararlanıyor.

Yenilenen ve güçlendirilen bu son sürüm ile internet üzerinden HD video içerik ve uygulamalarının taranmasını kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor.

Apple Ceo’su Steve Jobs tarafından yapılan Flash Player çok yavaş ve bu bizi oldukça olumsuz etkiliyor açıklasından sonra gelen bu tarz bir çalışma sanırım çok net bir cevap olarak ele alınabilir.

Bu arada AMD firması da yenilenen Flash Player 10.1 programında video oynatımını hızlandırmak ve CPU kullanımını azaltmak için kendi çalışmaları olan ATI Stream teknolojinin kullanıldığını iddia etti. Bu iddianın gerçekçiliği konusunda ise bir açıklama yapılmadı.