Adobe Linux Air Desteği Son Buluyor

Artık Linux kullanıcıları yavaş yavaş Adobe tarafından hizmete sunulan Air desteğine veda etmeye hazırlanıyor. Adobe tarafından yapılan açıklamada şirketin artık Linux için hizmete konan Air desteğine son vereceği ve bir daha bu hizmetin etkin olmayacağı belirtildi.

Diğer yandan Adobe bu kararı almasında etkili olan durumun, iOS ve Android için sunulan Air’a daha fazla ağırlık vereceği şeklinde olduğu karşımıza çıktı. iOS ve Android için hizmette olan Air desteğinin daha gelişmiş bir hale getirilmeye çalışıldığını belirten şirket yetkilileri, ayrıca flash ve tarayıcı eklentilerinin yakın bir zaman içerisinde webOS’da da yer alabileceğinin sinyallerini verdi.

Dünyanın açık kaynak kodlu sistemi Linux işletim sistemli masaüstü bilgisayar kullanımlarının yaklaşık olarak yüzde 1’lik payını elinde bulunduruyor. Adobe’nin bu yeni kararında bu oranın etkili olduğu ise gelen dedikodular arasında yer alıyor. Adobe yeni bir oluşum hazırlığında gibi bakalım, gerçekten de iOS için flash ve tarayıcı desteği sunacak mı? Şu an için merak edilen önemli konulardan biri de bu şekilde karşımıza çıkıyor.

iPade Adobe Photoshop 5.5

Adobe Şirketi bünyesinde gerçekleşen bir değişiklik ile  Adobe Phtoshop CS 5.5 sürümünde ki bazı özelliklerin iPad tarafından gerçekleştirilmesi sağlandı.

Dokunmatik teknolojinin hızla arttığı son günlerde Adobe sessiz kalmadı ve ilk olarak iPad için kendi ürünü olan Photoshop programına eklenti getirdi. Photoshop’un dokunmatik olarak algılandığı bu program sayesinde artık birçok iPad kullanıcısı Photoshop’u kendi tableti üzerinden kullanabilecek.

Diğer yandan Photoshop’un senkronize edilmesi iPad’e yeni bir uygulama da ekleyen Adobe, yayınladığı bu uygulama sayesinde programın Eazel, Color Lava ve Nav özelliklerinin de iPad ile yönetim altına alınmasını sağladı.

Eğer siz de Adobe Photoshop CS 5.5 sürümüne sahipseniz, bu yeni uygulamayı denemenizi öneriyoruz. iPad’den Photoshop kullanmanın oldukça farklı bir platform olduğunu buradan bizzat kendim kullandığım için rahatça söyleyebilirim.

Adobe Photoshop CS 5.5 ile iPad’de farklı ve sıra dışı deneyimler yaşamaya hazır olun, kendinizi bu zevkten mahrum bırakmayın.

iPhone Artık Flash Çalıştırabilecek

Adobe’un Flash Media Server’a eklediği özellikler ile Apple’ın ürünlerinde Flash uygulamaları çalıştırılabilecek.

2011 Ulusal Yayıncılar Birliği Fuarı’nda yeni Flash Media Server’ı tanıtan Adobe yeni özelliklerle Apple üzerinde Flash uygulamaların gerçekleşeceğini açıkladı.

Yeni Flash Media Server’da Apple’ın internette video için kullandığı platform olan HTTP Live Streaming’desteği de yer alıyor. Bu destek sayesinde Flash destekli videolar HTTP Live Streaming formatına dönüştürülebilecek.

Böylece Apple’ın iPad ve iPhone gibi ürünlerinde flash çalıştırmama sorunu bir faktör olmaktan çıkacak.

Adobe’un bu hamlesinin rakipleri nasıl etkileyeceği ise merak konusu. Android işletim sistemli birçok cihazın tercih edilmesinin sebepleri arasında Flash desteği yer alıyordu.

Adobe Photoshop iPadde

Adobe Şirketi iPad için uyumlu hale getirdiği Photoshop iPad demosunu tanıttı. Şirket yenilikçi bir ara yüz belirlediği Photoshop iPad demosu için katmanlı çalışmalar gerçekleştirdiğini belirtti.

Şu an için iPad’de kullanılan Photoshop’un elements versiyonu. Fakat bu yeni uygulamanın masaüstü sürümünün sunmuş olduğu özelliklerden daha fazlasını tabletlere getireceği belirtiliyor. Diğer yandan program üzerinde kesme, kırpma ve sosyal ağlara direkt olarak resim yükleyebilme gibi oluşumların Photoshop iPad ile sunulacağı söyleniyor. Ayrıca program katmanlar dahilinde çalışma özelliği de gösterebiliyor. Bunun yanında program üzerinde dokunarak renklerin karıştırılabildiği belirtiliyor.

Diğer yandan bu yeni uygulamanın henüz hangi platformlar üzerinde yayına sunulacağı, ne gibi özellikler sunacağı ve ne zaman yayına verileceği konusunda henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. Konu üzerinde kesin bilgilerin yakın bir zaman içerisinde Adobe tarafından açıklanması bekleniyor.

Adobe’un Photoshop iPad ürününü görmeyi ve Photoshop’ta ne gibi yeniliklerle karşımıza çıkmayı hedeflediğini biz de oldukça merak ediyoruz.

 

 

Adobe Flash Açığı Kapatıldı

Adobe Şirketi geçtiğimiz haftalarda Adobe Flash üzerinde bulunan açığı kapatacağına dair vermişti. Adobe sözünü tutut ve Adobe Flash’ta ki açığı yayınladığı Acrobat ve Reader güncellemeleri ile kapattı.

Yayınlanan yeni güncellemeler sayesinde dünya genelinde ki birçok kullanıcının bilgisayarı çökme riskinden kurtarılmış oldu. Söz konusu güvenlik önlemi Acrobat ve Reader yazılımlarını tehlikelere karşı güncellemiş ve PDF dosyaları ile gelen saldırıların engellenmesini sağladı. Güncellemenin yapılması için Acrobat ve Reader yazılımları üzerinde bulunan güncellemeleri kontrol et butonuna basmanız yeterli oluyor. Yapılan kontrolün ardından Adobe Şirketi tarafından yeni güncellemelere ulaşılmış oluyor ve hemen sonrasında mevcut güncelleme gerçekleştiriliyor.

Adobe Şirketi kendinden bekleneni yaptı. Ancak yinede kullanıcıları buradan uyarıyor ve sistemlerini koruma adına başka girişimlerde de bulunmalarını öneriyoruz. Çünkü herkesin bildiği gibi virüsler sadece Adobe üzerinden ya da PDF dosyalarından bilgisayarımıza bulaşmıyor. Bu yüzden kaliteli bir anti virüs programı kullanıcılar için en uygun çözüm yollarından biri olacaktır.

 

Apple’a Yönelik Gizli Görüşme

Microsoft şirketi 2007 senesinde Apple iPhone’u piyasaya sürdüğü zaman bir hayli hazırlıksız yakalanmıştı. Firmanın CEO’su olarak görev yapan Steve Ballmer durumun bu yerlere geliceği tahmin dahi edememişti.

Windows’un kendi ürettiği Mobil İşletim Sistemi’nin çok zayıf kalması, Apple’ın gün geçtikçe güçlenmesi yetmezmiş gibi birde şimdi ortaya Google’ın üretmiş olduğu ve bir hayli adından söz ettiren Google Android İşletim Sistemi çıktı.

Masaüstü bilgisayarların açık aça önde olan yazılım firması kendisini bir hayli güç durumda buldu. Bugünlerde ise New York Times gazetesinde yer alan bir habere göre firmanın CEO’su Steve Ballmer ve Adobe firmasının CEO’su Shantanu Narayen, Adobe firmasının ofisinde basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

İki firmanın da en dişli ortak rakibi olan Apple firmasına karşı yeni bir strateji yaratacağı ve hatta Microsoft’un kendi bünyesine Adobe’u da katması gelen dedikodular arasında. Tabiki şu ana kadar iki firmadan da konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmiş değil.

Adobe Yine Tehlike Altında

Kötü niyetli kişilerin son sıralar uğrak durağı olan Adobe, yine çok önemli bir sorunla karşı karşıya. Şirketin de kendi sitesinde yer alan uyarıya göre PDF dosyalarını açmaya ve okumaya olanak sağlayan Acrobat Reader gibi uygulamalar hacker’ların yeni hedefi olmuş durumda.

Şirket websitesinde yaptığı duyuruda, bu önemli açık sisteminizin arızalanmasına veya kötü niyetli bir kişinin sisteminize sızabileceğini işaret ediyor. Adobe çalışanları henüz sorunu nasıl düzeltebilecekleri ile ilgili bir açıklamada bulunmasalar da, birlikte işlerini yürüttükleri güvenli şirketi problem hakkında biraz bilgi veriyor. Güvenlik şirketine göre dünyada ün sağlamış olan golfcü David Leadbetter’dan tüyolar, ismi altında mailinize gelen bir PDF dosyası açıldığı taktirde bilgisayara gizli bir uygulama yüklenmiş oluyor. Daha sonra bu uygulama size kötü niyetli kişinin istediğini herşeyi yapmasına imkan sağlıyor.

Güvenlik şirketi son olarak herkesin bilgisayarında ücretli veya ücretsiz bir virüs programının yüklü olmasını bunun yanı sırada tanımadığınız kişilerden gelen PDF dosyalarını açmamaları konusunda uyarıyor.

3D Destekli Flash

Adobe firması, Steve Jobs’un Flash hakkındaki laflarına cevap vermeyi bırakıp artık Flash’ı desteklemeye ve güçlendirmeye başlamış gözüküyor.

Flash’ın yakında piyasaya çıkacak versiyonunda 3D Application Progrraming Interface özelliğide bulunacak. 3D programlama arayüzü tasarımcılara yeni kapılar açılmış olacak. Bu nedenle internette 3D patlaması yaşanırken Flash da bu patlamada önemli bir yer tutabilir.

Önceden Adobe, Flash Player 10 sürümünde basit 3D özelliklerini söylemişti fakat bu sefer işler çok daha ciddi bir şekilde ilerlemiş gibi duruyor.

Bu konu hakkında henüz resmi ve doyurucu bir açıklama gelmedi. Fakat 27 Ekim tarihinde bu yeni ürün yapılacak bir seminerle birlikte piyasaya tanıtılacak. Biz de sizlere teknoloji.gen.tr ailesi olarak Adobe Max Konferası’nda yaşanan gelişmeleri ve 3D destekli Flash programının nasıl olacağını saniye saniye aktarmaya devam edeceğiz.

Adobe Flash Player Yenilendi

Uzun süredir Apple ile aptığı kavga sebebiyle gündemde olan Adobe firması Flash Player kullanıcılarına güzel bir haber sunarak Apple kullanıcılarını üzmeyi başardı.

Adobe firması tarafından yapılan açıklamada yeni gelecek olan Flash Player sürümün de HD desteği olacak.

Flash Player uygulamasının son sürümü olan Flash Player 10.1 Flash Access 2.0 ile güçlendirilmiş içerik korumasını kullanan HTTP akışını kullanarak yeni medya dağıtım seçeneklerinin avantajlarından yararlanıyor.

Yenilenen ve güçlendirilen bu son sürüm ile internet üzerinden HD video içerik ve uygulamalarının taranmasını kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor.

Apple Ceo’su Steve Jobs tarafından yapılan Flash Player çok yavaş ve bu bizi oldukça olumsuz etkiliyor açıklasından sonra gelen bu tarz bir çalışma sanırım çok net bir cevap olarak ele alınabilir.

Bu arada AMD firması da yenilenen Flash Player 10.1 programında video oynatımını hızlandırmak ve CPU kullanımını azaltmak için kendi çalışmaları olan ATI Stream teknolojinin kullanıldığını iddia etti. Bu iddianın gerçekçiliği konusunda ise bir açıklama yapılmadı.