Microsoft’un Gözbebeği Silverlight

Microsoft firması geçtiğimiz günlerde kendi servisi olan Silverlight’ın önemini bir kez daha yineledi. HTML5’in gün geçtikçe yaygınlaşmasıyla birlikte firma, Silverlight’ın kişilere sunduğu avantajları yinelemek istedi.

HTML5’in sağladığu multimedya fonksiyonları değer kazanırken, Adobe Flash ve Silverlight spot ışığını kapattı. Fakat Microsoft’ta üst düzey yönetici olan Brad Becker hiçbir zaman Silverlight’ın önemini kaybetmeceği konusunda ısrarcı.

Tasarlayıcıların daha fazla, masaüstüne yakın programları kolayca yaratabilmesine olanak sağlayan bu programın altı çizildi. HTML5’in ötesinde firma programları için kıymetli, medya tecrübesinde kaliteli, programlar ve oyunlar sunmakta Silverlight’ın son derece önemli olduğu; yüksek çözünürlük video, üç boyutlu video ve akıcı görüntü sistemleri konusunda da son derece popüler olduğunu da sözlerine ekledi.

Verilen demeçin kilit noktası ise kuşkusuz HTML5 ile CSS3’ün ilerleyişinde normal uyumluluğun oturmasının biraz süre alabileceği konusunda oldu.