Adobe Flash Açığı Kapatıldı

Adobe Şirketi geçtiğimiz haftalarda Adobe Flash üzerinde bulunan açığı kapatacağına dair vermişti. Adobe sözünü tutut ve Adobe Flash’ta ki açığı yayınladığı Acrobat ve Reader güncellemeleri ile kapattı.

Yayınlanan yeni güncellemeler sayesinde dünya genelinde ki birçok kullanıcının bilgisayarı çökme riskinden kurtarılmış oldu. Söz konusu güvenlik önlemi Acrobat ve Reader yazılımlarını tehlikelere karşı güncellemiş ve PDF dosyaları ile gelen saldırıların engellenmesini sağladı. Güncellemenin yapılması için Acrobat ve Reader yazılımları üzerinde bulunan güncellemeleri kontrol et butonuna basmanız yeterli oluyor. Yapılan kontrolün ardından Adobe Şirketi tarafından yeni güncellemelere ulaşılmış oluyor ve hemen sonrasında mevcut güncelleme gerçekleştiriliyor.

Adobe Şirketi kendinden bekleneni yaptı. Ancak yinede kullanıcıları buradan uyarıyor ve sistemlerini koruma adına başka girişimlerde de bulunmalarını öneriyoruz. Çünkü herkesin bildiği gibi virüsler sadece Adobe üzerinden ya da PDF dosyalarından bilgisayarımıza bulaşmıyor. Bu yüzden kaliteli bir anti virüs programı kullanıcılar için en uygun çözüm yollarından biri olacaktır.

 

MAC’lere Özel Virüs Programı

Mac bilgisayarların insanları kendisine bağlamasındaki en büyük etkenlerden biride kuşkusuz virüs olayı olmadığından yeteri güveni vermesiydi. Fakat sizlere geçtiğimiz günlerde Mac bilgisayarlarında bundan sonra virüs ve saldırılara açık olduğunu da anlatmıştık. Bu tehlikenin boyutunu fark eden iki tane güvenlik firması ayrı ayrı sadece Mac bilgisayarlarında çalışan anti – virüs programı üretti.

Bu senenin ilk aylarında piyasaya çıkan Panda Security ve Bitdefender’den sonra, Sophos ve ESET firmalarıda Mac bilgisayarlar için anti-virüs programını piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Sophos firmasının sunacağı anti-virüs programı ücretiz ve virüs, trojan ve solucanların düşmanı olması için düşünülmüş.

ESET firmasının sadece Mac bilgisayarlarına özel çıkaracağı virüs programı ise ESET NOD 32’nin Mac versiyonu olması tahmin ediliyor. Birbirlerine bir hayli benzemesinden dolayı virüs programının da Windows işletim sisteminde olduğu gibi, yıllık üyelik sistemiyle kullanılması bekleniyor.

Norton Power Eraser

Her geçtiğimiz saniye piyasaya çeşitli yeni yazılımlar ve virüsler ortaya çıkıyor bizde gündelik olarak kullandığımız farklı virüs programlıyla birlikte bu kodlardan kurtulmaya çalışıyoruz. Fakat artık bazı virüsler, klasik olan antivirüs programlarının koruma duvarlarını atlatabilip sistemimize sızabiliyorlar. Bu virüsler arasında piyasada en yaygın ve en tehlikeli olarak kabul edileni ise hiç kuşkusuz Scareware’lar. Scarewareların çalışma prensibi, kullanıcının bilgisayarında virüs varmış gibi uyarı verip, kendi ürünlerini pazarlamaya çalışmasıdır. Bazı ileri derecede kodlanmış scarewarelar ise kullanıcının belgelerini şifreleyerek bir daha kullanılamaz hale getirebilecek kadar ileri gidebiliyorlar.

Symantec firması son günlerde sayıları çok fazla artan Scareware virüsüyle mücadele edebilmek için herkesin kolayca indirip kullanabileceği ücretsiz bir yazılım geliştirdi. Norton Power Eraser isimli bu program 5 MB gibi ufak bir boyuta sahip. Tek negatif özelliği ise sadece kötü yazılımları bulmayı hedeflediği için bazen yanlış uyarılar verebiliyor olması. Bu nedenle, bu programı sadece bilgisayarına format atma durumuna gelenlere tavsiye ediyoruz.

İndirme Linki : http://security.symantec.com/nbrt/npe.asp?lcid=1033&origin=default

Antivirüs Programından Büyük Hata

Dünya genelinde yaklaşık on milyon tane kullanıcısı bulunan ve bu sayıyla birlikte Gunnies Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran World of Warcraft’ın en son açıklanan patchinde virüs bulunduğu uyarısı ortalığı birbirine soktu. Tüm online oyun pazarının %62lik kısmıyla büyük bir payını elinde tutan World of Warcraft kullanıcıları geçtiğimiz saatleri oyunla haşır neşir olarak değil, son güncellemenin içerisinde sanılan virüs paniği yaşayarak geçirdiler.

Sadece Symantec şirketinin çıkarmış olduğu virüs programlarını veya firewallarını kullanan kullanıcıların bu uyarıyı alması çok geçmeden anlaşıldı. Symantec virüs robotları en son güncellemede kurulan scan.dll.new isimli dosyasını spyware sanmıştı. Hatta durum o kadar ciddi olduki, bu robotlar virüsün güvenlik derecesine yüksek damgası vurarak, dosyaya erişimi bile engelledi.

Henüz Symantec firmasından resmi bir açıklama gelmesede, oyunların bazıları bu dosyaya erişim izni vererek oyunlarına kaldıkları yerden devam ettiklerini belirtiyor. Fakat bu özelliği kullanamayan oyuncuların ne yaptığı bilinmiyor..