VDP – Valensas Dergi Platformu

Türkiye’de mobil servis sektöründe önemli bir konuma sahip olan Valensas yeni ürünü ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Özellikle iPhone ve iPad uygulamaları alanındaki tecrübesi ve bünyesinde barındırdığı uzman yazılımcılarıyla tanınan bu firmanın; Sahibinden.com, Yemeksepeti.com gibi e-ticaret sitelerinin iPhone ve iPad uygulamalarını hazırladığını ve referansları arasında Arçelik, DHL Express, Castrol, Ülker, Axess, İddaa, Kuryenet, Turkcell gibi firmaların da bulunduğunu hatırlatmak gerekir.

iPhone ve iPad uygulamaları alanında uzmanlaşan Valensas’ın çok sayıda büyük firma için tamamladığını önemli projelerin haricinde App Store’da da Valensas tarafından yazılan onlarca uygulama mevcuttur. Valensas bu alanda edindiği derin birikim ve tecrübesini kullanarak yeni mobil servisini müşterilerine sunuyor.

Kısaca VDP olarak adlandırılan Valensas Dergi Platformu, iPad için özel hazırlanmış bir dergi paketidir. VDP müşterilerine, dergilerini offline olarak iPad üzerinden sesli ve görüntülü olarak yayınlama imkanı sunuyor. Geleneksel dergi okuma alışkanlığının korunarak kullanıcı dostu şeklinde geliştirilen yazılımlarla okuyucuların bu uygulamaları kolayca benimsemesi amaçlanıyor. “…Ve dergicilik yeniden doğdu!” sloganıyla kullanıcıların beğenisine sunulan VDP dergi paketi sahip olduğu çok sayıda özelliği ile dikkat çekiyor.  Birkaç maddede de bu uygulamanın öne çıkan özellikleri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

1. Valensas Dergi Platformu kullanıcıları, iPad için özel olarak tasarlanmış kullanıcı arayüzünü tercih edebilecekleri gibi, değiştirilebilir kullanıcı arayüz tasarımı sayesinde dilerlerse kendi arayüz tasarımlarını da kullanabiliyor.

2. Sosyal medya entegrasyonuyla okuyucular dergide okumakta olduğu yazı, haber ya da fotoğrafları, bir dokunuşla Facebook, Twitter v.b. sosyal medya sitelerinde paylaşma imkanına sahip. Üstelik bu paylaşımlar yeni okuyucu kazanmaya yönelik özel olarak tasarlanmış.

3. İnteraktif içerik ve tam ekran videolarla dergi okumayı daha keyifli hale getirmeyi amaçlayan uygulama, dergi sayfalarına fotoğraf galerisi, video galerisi, web sayfası gibi multimedya öğelerinin dahil  edilebilmesine imkan sağlıyor. Ayrıca yatay ve dikey kullanımda farklı içerik sunuluyor.

4. Dergide yazılardaki interaktif bağlantılar kullanılarak, okuyucuların dergide tanıtılan bir ürünü hemen satın alabilmesi uygulamanın en dikkat çeken özelliklerinden biri.

5. VDP dergi paketi uygulaması; sponsorluk ve reklam alanları ve App Store abonelik sistemiyle de okuyucuların yanısıra yayıncıları da memnun edecek birtakım özelliklere sahip.

Şimdiden THY, LOG dergisi, CNBC-e gibi kuruluşların kullanmaya başladığı VDP dergi paketi uygulaması, Yeni Medya düzeninde dergilerin değişen okuyucu profiline uyum sağlamaları konusunda yayıncı kuruluşların en büyük yardımcısı olacak gibi görünüyor.

Mac OS X Lion İk Gününde 1 Milyon Kez İndirildi

Apple tarafından 20 temmuzda hazır edilerek resmi siteye konan Mac OS X Lion, mac kullanıcıları tarafından oldukça yoğun bir talep gördü ve Mac OS X Lion işletim sistemi ilk gününde yaklaşık olarak 1 milyon kez indirildi.

App Store üzerinden sunulan yeni işletim sisteminin yaklaşık olarak 250 adet yenilikle geldiği belirtildi. Mac OS’un 10.7 sürümü olan olarak piyasaya sunulan sistem, App Store üzerinden 29.99 dolarlık bir fiyat ile satışa sunuluyor. Bunun yanında pazara sunulduğu ilk gününden itibaren 1 milyon kez indirilerek şu ana kadar ki mac sistemleri arasında en hızlı satılan sistem olan Mac OS X Lion, hala hazır App Store üzerinden oldukça yoğun bir şekilde indirilmeye devam ediyor.

Son olaran artık Mac OS X Lion işletim sisteminin 250 adet yenilik sunması yanında gelişmiş dil desteği de bulundurması işletim sisteminin geniş bir platforma yayılmasına yol açıyor. Şu an için 123 ülke üzerinde erişim sağlanabilen Mac OS X Lion’da artık Türkçe dil desteği de yer alıyor.

App Store’da Neler Oluyor?

App Store, bildiğiniz gibi Apple tarafından işletilen online mağazadır. iTunes Store üzerinden çalışmaktadır. iPhone, iPod Touch ve iPad kullanıcıları bu mağazadan ücretsiz veya ücretli uygulamalar indirebilmektedir. App Store, iOS(iPhone Operating System)’ten önce eklenmiştir.iOS SDK  ile geliştirilmiştir. App Store, Apple aracılığı ile yayınlanan iTunes Store’dan uygulama indirme imkanı veriyor. Uygulamaları hedef cihaza doğrudan indirebilir veya bir PC ya da Mac iTunes üzerinden indirebilirisiniz. Mağazadan elde edilen gelirin %30’u Apple’a , %70’i ise uygulamaların yapımcılarına gidiyor. App Store, bir iTunes güncelleştirmesiyle 10 Temmuz 2008’de açıldı. 11 Temmuz günü, iPhone ve iPod Touch için, new iOS 2.0.1 firmware da iTunes üzerinden kullanıma sunuldu. 20 Ekim 2010 itibariyle, en az 300.000 üçüncü parti uygulamaları resmen App Store üzerinde mevcuttu. Apple, App Store’dan 9.9 milyar downloads yapıldığını “10 Billion App Countdown” uygulamasıyla duyurdu. Cumartesi, 22 Ocak 2011 tarihinde 10:26’da 10 milyarıncı downloads yapıldı. Veriler kamuya açık olmasa da uygulama başına ortalama gelir, 8700 $ olduğu tahmin edilmektedir. Ücretsiz olmayan uygulamaların ortalama fiyatları 3,5 $ ve 4 $ arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Apple’ın App Store başarısının ve rakipleri tarafından benzer hizmetlerin başlamasının ardından “app store” tabiri mobil cihazlar için, herhangi benzer bir hizmet ifade etmek için kullanılmıştır.Ancak, Apple  “App Store”un bir marka olduğunu savunuyordu. “app” terimi popüler bir terim haline gelmiştir. Ocak 2011’de American Dialect Society tarafından “app”, “2010 yılının kelimesi” olarak seçildi. 20 Ekim 2010 günü, Apple Mac App Store’un başlatılacağını duyurdu. Sonunda 7 Ocak 2011 tarhinide Mac App Store başlatıldı.Mac App Store’a sadece “Mac OS X Snow Leopard” veya  “Mac OS X Lion” kullanarak erişilebilir.


App Store’da uygulamalar kategorilere ayrılmıştır. Bu kategoriler ; Games,Entertainment,Utilities,Social Networking,Music,Productivity, Lifestyle,Reference,Travel,Sports,Navigation, Health & Fitness, News,Photography,Finance,  Business,Eduction,Weather,Books,Medical’dır. Ayrıca istediğiniz uygulamayı aratarak da sonuca varabilirsiniz.

App Store’da “Top 25” bölümü bulunmaktadır. Bu bölümden en gözde 25 ücretli uygulamaya ya da 25 ücretsiz uygulamaya ulaşabilirsiniz. App Store sizi uygulamaların yeni sürümlerinin çıktığından haberdar eder.

Microsofttan iPade Özel Bing Uygulaması

Microsoft, Bing arama motorunu bir yandan daha iyi arama sonuçları sunması için geliştirirken, bir yandan da rakip işletim sistemleri için daha kullanışlı hale getirmeye devam ediyor. Microsoft’un Bing konusunda ki yeni atılımı ise iPad’ler için sunduğu yeni uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz yılın son zamanlarında Bing arama motorunun iOS uygulaması Microsoft tarafından piyasaya sürtülmüştü. Bunun ardından ise Microsoft iPad kullanıcılarını da unutmadı ve onlar için de iOS uygulamasını kullanılabilir hale getirdi.

Henüz App Store’un Türkiye şubesi için geçerli olmayan yani satışa sunulmayan bu uygulama, ABD App Store üzerinden satışa sunuluyor. Oldukça sıra dışı bir tasarım yapılan iPad’e özel Bing uygulamasında ekranın hemen alt kısmında haber, hava durumu, film, trend, harita ve piyasa bilgileri gibi seçeneklerin yer aldığı belirtiliyor. Uygulama ilk olarak açıldığı anda sizden konum bilgiler istiyor ve bu isteğe onay verildiği anda konum tabanlı servislerden sistemli bir şekilde faydalanılabiliyor. Ayrıca Bing iPad arama motoru sesli arama seçeneği de sunuyor, ancak bu arama içerisinde Türkçe arama desteği yer almıyor. Ancak aramalarını İngilizce yapacaklar için bu uygulama oldukça kullanışlı gözüküyor.

 

Andorid Market Asus ada Geldi

Çıktığı günden bu yana büyük bir ses getiren Android işletim sistemi, mevcut marketini birçok markada konuşlandırmaya devam ediyor. Yeni konuşlandırmanın sahibi ise Asus Firması’nın yeni telefon modeli A10.

Artık Asus A10 model telefona sahip olan her Türkiye kullanıcısı ülkemizden de Android Market’e ulaşma imkanı bulacak. Android Market’e son altı ay içerisinde tam olarak 150 bin adet yeni uygulama eklenmiş durumda. Bunun yanında Android Market’in App Store’un en azılı rakibi olduğunu söylemekte de fayda var.

Asus, pazara sunduğu A10 telefon modeline Türk kullanıcılar için de Android Market hizmetini açarak Android’i Türkiye’de biraz daha geçerli kılmış oldu. Bu sayede Samsung’dan sonra en önemli girişimlerden birine el atan Asus, Android Market’i kendi modeli üzerinde Türkiye’ye açarak gerek kendisi için gerekse Google için oldukça önemli bir açılımı gerçekleştirdi. Bu sayede yeni ürünleri hakkında da kullanıcıları bilgilendirmeye başlayan Asus, yakın bir zaman içerisinde üretime çıkacak olan yeni ürünlerini de tüm herkes için incelemeye sunmuş oldu.

 

Android Market App Store Rekabeti

Eğer mobil uygulama pazarlarına göz gezdirirseniz, iki dev şirketin birbiri ile kıyasıya bir rekabet içerisinde olduğunu kolayca görebilirsiniz. Yani Google ve Apple’ı.

 

Google’un Android Market’i ve Apple’ın App Store’u uygulama pazarında oldukça sıkı bir rekabeti karşımıza çıkarıyor. Şu an için lider konumda Apple’ın App Store’u olsa da, Google’un Android Market’i her geçen gün App Store’a biraz daha yaklaşıyor ve arada ki farkı kapatıyor.

 

Genel bir istatistik yaptığımızda geçen yılın ekim ayından bu yana Android’e 150 bin yeni uygulamanın eklendiği, App Store’a ise sadece 65 bin uygulama yüklendiği görülüyor. Eğer bu tabloda bir değişiklik olmaz ve sistem aynı şekilde işlerse Android Market’in App Store’u liderlikten almasının pek de uzun sürmeyeceği söyleniyor. Diğer yandan şu an için App Store üzerinde yaklaşık 350 bin uygulama yer alıyor, Android Market üzerinde ise bu oran 250 bin dolaylarında seyrediyor.

 

Bakalım Android Market ve App Store cephesinde ilerleyen zamanlarda ne gibi değişiklikler olacak. Birlikte yakından göreceğiz.

 

Appledan Sony Uygulamasına Red

Apple Şirketi App Store’da yer alacak uygulamar için onay verdi. Ancak bu uygulamaların arasında bir de Sony uygulaması yer alıyor. Apple tarafından yapılan belirleme sonucu ise bu uygulamanın reddedildiği belirtildi.

iOS işletim sistemin yer alacak uygulamalar için geniş çaplı incelemeler ortaya koyan Apple, uygulamaları kullanıcılarına sunmadan önce onay veriyor. Son uygulama onaylamalarında ise Apple karşısında bir Sony uygulaması ile karşılaştı. Ancak bu uygulamayı redderek kullanıcılarının hizmetine sunmadı. Okumaya devam et Appledan Sony Uygulamasına Red

Skype iPhone Uygulamasından Videolu Görüşme Desteği

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve iPhone uygulamaları arasında giren Skype özel yazılımı, iPhone kullanıcılarına ücretsiz videolu görüşme olanağı sağlayacak.

Bu uygulama sayesinde Skype kullanıcıları kendi aralarında video görüşme imkanına sahip olacak. Bunun yanında bu özellik sadece dördüncü nesil iPod touchlar ve iPhone 4’lerin karşı tarafa video gönderimine izin verecek. iPhone 3GS, üçüncü nesil iPod touch ve iPad kullanıcıları ise karlı taraftan video alabilecek.

Diğer yandan bu uygulamaya sahip olanlar Windows, Mac ve Linux yazımların bulunan bilgisayarlar ile görüşme yapabilecek. Bunun yanında FaceTime özelliğinin tam aksine bu özellik hem 3G hem de WI-FI ile videolu görüşme imkanı Okumaya devam et Skype iPhone Uygulamasından Videolu Görüşme Desteği