Rusyaya Google Şoku

Ünlü arama motoru Google, Rusya’yı hiç de istemediği bir durum içerisine soktu. Devlete ait birçok belgenin Google üzerinden ulaşılmasına izin veren Google, adeta Rusyayı rezil etti.

Rus haber ajanslarından biri olan RİA Novosti, yaptığı açıklamada Google üzerinden yazılan belirli kelimeler sonucu gov.ru ve gov.ua siteleri bünyelerinde bulunan gizli dosyalara ulaşılabildiği belirtildi. Bunun yanında mevcut gizli belgelerin ise Ticaret Odası, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ve birtakım devlet dairelerine ait olduğu ifade edildi.

Diğer yandan Google üzerinden ulaşılan belgelerde gizli ve resmi kullanım için ibarelerinin yer aldığı anlaşıldı. Ayrıca devlet yetkilileri tarafından konu üzerinde yapılan açıklamalarda Google’ın gizli belgelere ulaşma yetkisi bulunmadığı, arama motorunun sadece kamuya yapılan açıklamaları gösterebileceği belirtildi.

Devlet yetkilileri tarafından ne kadar belgelerin asılsız olduğu iddia edilse de belgeler üzerinde yer alan ibarelerin pek de bunu yansıttığını söylemek mümkün değil gibi. Bakalım Google tarafından konu ile ilgili herhangi bir açıklama gelecek mi? Bekleyip yakından göreceğiz.

Yeni Bir Arama Motoru : Blekko

Daha öncedende yeni bir oluşum içerisinde olan firmalar ve büyük firmalar da daha kapsamlı ve daha iyi bir arama motoru oluşturup Google’ı tahtından indirmeye çok çalıştılar. Fakat tüm hepsinin sonu hüsran olsada arada yeni girişimciler her zaman oluyor. Bunlardan en sonuncusu ise Blekko.

Blekko’nun sahibi ve yönetim kurulu başkanı olan Rich Skrenta, Google’ın yaygınlaşmasından sonra internetin içinin link ve çeşitli anahtar kelime çöplüğüne döndüğünü belirtti.

Blekko ise verdiği aramaların sonuçlarını yanlızca güvenilir web sayfalarından görüntüleyerek spam sayfaları minumuma indirmeyi hedefliyor.

Blekko’nun arama robotları sadece üç milyar web sayfasını sonuçlarda çıkabilecek olduğunu düşünüyor, ama aranılan kelimede sadece en önemli sonuçları veriyor.

Yeter Artık Google

Gün geçmiyor ki Google  arama motoruyla ilgili yeni bir dava karşımıza çıkmasın. Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya’nın San Jose şehrinde Paloma Gaos tarafından açılan davada Google’ın,  arama verilerini üçüncü taraflara söz konusu kişilerin izni ve bilgisi dâhilinde olmadan verip kullanıcı gizliliğini ihlâl ettiği ortaya çıktı. Google’ın gizlilik sözleşmesinde bulunan anahtar kelimelerin üçüncü taraflarla paylaşılmayacağı maddesi ise dava dilekçesinde kanıt olarak öne sürüldü. Ayrıca Google bu bilgi paylaşımı ihlalini daha önceden yaptığı için kınama cezası almıştı.

Söz konusu davada şikâyetçiler ve arama kayıtları üçüncü taraflarla paylaşılan tüm kullanıcılarının maddi Okumaya devam et Yeter Artık Google

Google Üniversitelerde Problem Oldu

Son günlerde Amerika’nın başı çektiği bazı ülkelerdeki okullarda, Google hizmetlerinin ulaşımında çok büyük aksaklıklar meydana geliyor.

Google firmasının güvenli ve temiz girişinin yanında arama özelliği bu sebepten ötürü https://www.google.com adresine taşınacak. Okul yönetimleri, öğrencilerin içerik filtrelerini aşmaması için Google’un güvenli ve filtreli arama özelliğini pasif duruma getirmişti.

Google’ın yapmayı planladığı son güncellemeyle birlikte okul yönetimleri SSL aramaları ile diğer Google hizmetlerine bir engel koymadan içerikleri filtreyebilecek. Google hizmetlerinin grup çalışmalarında öğrencilere çok yarar sağladığı Google Apps’ e ulaşımdaki problemler final haftasındaki bitirme tezlerini tasarlayan öğrencileri zor duruma sokmuştu.

Şimdi asıl sorun, bu bahsettiğimiz yeni özelliğin uygulanma tarihi oluyor. Çünkü yapılması beklenen bu değişiklik Temmuz ayına sarkmış durumda, Temmuz ayında ise okul dönemi çoktan bitmiş oluyor.