Bataryaların Ömrü 10 Kata Kadar Uzayabilir

École Polytechnique Fédérale de Lausanne araştırma laboratuvarındaki İsviçreli bilim adamları yeni bir teknoloji hakkında araştırmalarını sürdürüyor.

Nanoteknolojiden faydalanılan bu projede gelişmiş nanotellerden yararlanılarak transistör teknolojisinin üzerine çalışılıyor. Laptopların ve hemen hemen bütün elektronik cihazların sorunu olan sızıntıların önüne geçecek bir teknoloji henüz tasarım evresinde.

Bu bahsettiğimiz teknoloji eğer hayata geçirildiğinde ve sızıntılar engellendiğinde, elektronik aletlerin bekleme modu olan standby evresinde tükettiği elektrik miktarı minumum seviveye gelecek. Bunun yanı sıra mobil cihazların da batarya ömrünün yaklaşık olarak 10 kat daha artması bekleniyor.

Blackberry’den Hayal Kırıklığı

Canalys firmasının yaptığı bir veri toplamasına göre, Blackberry kullanıcıları kullanıkları telefonlarından çok memnun değil ve başka modele geçmek istiyorlar. İstatistik sonuçlarından, iPhone ve Google Android için ortaya çıkan verilen tatmin edici fakat bu Blackberry için çok büyük bir tehdit unsuru oluyor.

İphone kullananların %89’u bir üst model iPhone, Android kullananların ise %71i yeni model Android çıkarsa alacaklarını söylerken, Blackberry kullananların sadece %42 gibi düşük bir kesimi telefonlarını değiştirdikleri taktirde seçimlerini Blackbery’den yöne kullanıcaklarını belirtti. Tekrardan Blackberry kullanmak istemeyenlerin de %30 u iPhone almak isterken %21’i ise Google’ın ürettiği Android telefon alacaklarını söyledi.

Blackberry zedelenen imajını tekrardan BlackBerry 6 modeliyle yerine getirebilecek mi büyük bir merak konusu.

Dünyada 5 Milyar Tane Cep Telefonu

İngiliz kökenli Wireless Intelligence firmasının yaptığı araştırmaya dayanarak, rahatlıkla birçok ülkede kişi başına en az iki hatta üç cep telefonu hattı düşüyor diyebiliriz.

Araştırmacılar, 4 milyar gibi bir rakamın 2008 senesinin sonunda geçildiğini söylerken, 2012 senesinin ortalarına gelindiğinde ise 6 milyar cep telefonu hattı olacağını tahmin ediyor.

Şu anda varolan 5 milyar cep telefonu hattının, mobil telefonların kişisel bilgisayarların yaklaşık olarak üç katına geldiğini belirten araştırmacılar, küresel cep telefonu hatlarının yarısının Asya-Pasifik bölgesinde gelişen büyümenin tek sebebi olduğunu belirtiyor.

Cep telefonu uzmanları, dünya genelinde 1994 senesinden beri 10 milyardan fazla cep telefonu, pazarın en popüleri olarakta Nokia firmasının 3.5 milyar adet telefon sattığını ifade ederek, bu oranında 5 milyar telefonun insanların arasında GSM şirketlerinin hizmet veremediği alanlar dışında olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar, cep telefonlarının pazarı en geniş sektör halinde bulunduğunu söylüyorlar.