Kingston CompactFlash Ultimate 600x

Kingston Tecnology firmasına bağlı olarak Flash bellek üretimi yapan Kingston Digital Inc, CompactFlash Ultimate 600x model hafıza kartını piyasaya sunduğunu belirtti. CompactFlash Ultimate 600x UDMA özelliği sürüm 6 ile birlikte saniyede 90 megabyte’a kadar okuma ve yazma işlemi gerçekleştirebiliyor. Bu son çıkarmış olduğu ürünü firmanın, en iyi kaliteye sahip dijital kamera ve diğer elektronik aletleri de destekleyebilen en süratlı hafıza kartı haline getiriyor.

16 ve 32 GB’lık opsiyonlarıyla videolarda High Definition sağlayan ve fotoğraflarda RAW çekim özelliği gibi yüksek dosya formatlarını destekleyebilen CompactFlash Ultimate 600x, UDMA özelliği uyumlu cihazlarda kullanıldığı zaman 600x’in karttan okuma ve yazma işlemi, kendinden evvelki piyasada bulunan tüm kartlardan daha iyi bir hıza erişiyor. Bundan daha da iyisi, CompactFlash Ultimate 600x, MediaRECOVER programını da internetten ücretsiz olarak indirilmesine olanak sağlıyor. Firma aynı zamanda CompactFlash Ultimate 600x ürünü için ömür boyu garanti sunuyor.

USB’lerden Gelen Büyük Tehlike

Kod casuslarının son zamanlarda ürettiği en zararlı yazılımların başında gelen USB bellekler gün geçtikçe büyük bir hız ile yayılıyor. Bundan önceki senelerde de USB sayesinde yayılan kodlar ortaya çıkmıştı, fakat bu son olay diğerlerinden çok daha değişik. Ink kısayol dosyalarından yararlanan bu zararlı kod VirüsBlokAda firması tarafından yakalandı. Bulaştığı bilgisayarda çok iyi kendini saklayabilen bu kod rootkit çalışma prensibine sahip.

Endüstriyel casusluk için üretildiğine kesin gözüyle bakılan bu değişik zararlı kod, Realtek, Semiconductor gibi önde gelen firmaların imzası bulunan sürücülere sahip. Güvenlik güncellemeleri tam olarak gerçekleştirilmiş olan Windows 7 yüklü bir bilgisayarda bile rahatlıkla çalışabilen bu virüsü AutoRun özelliğini pasifleştirerek bile durdurmak imkansız.

Özellikle Siemes WinCC SCADA kontrol mekanizmasına saldırdığına yönelik izler bulunan bu kodun, sıradan bilgisayar kullanıcılarınada zarar verdiği tahmin ediliyor.

Telefon Hafızaları Artıyor

Bundan sonra piyasaya yeni çıkacak cep telefonları o kadar fazla hafızaya sahip olacak ki, kimse artık bu durumdan rahatsız olamayacak…

32 GB mevcut hafızası olan iPhone 4’ü duyunca çok şaşırdıysanız size daha çok şaşıracağınız yeni bir duyurumuz var. Toshiba firması, 128 GB kapasiteli NAND flash bellek modüllerini yakında dünyaya duyurabilirse, akıllı telefonlar olarak nitelendirilen cep telefonları bilgisayarların karşısına güçlü bir rakip olabilir.

Aynı zamanda 128 GB’lık veri kapasitesi sadece telefonlarda değil, laptoplarda, dijital fotoğraf makinelerinde ve gömülmüş flash çip barındıran her türlü alette kullanılabiliyor. Piyasada bulunan ürünlerin en büyük hafızaya sahip olan ürünün bir nedeni Toshiba’nın 32nm’yi bulan üretim teknolojisinin yanında 16 tane 8 GB hafızaya sahip NAND çiplerini bir paket içerisinde toplanılabilmesi oluyor.

Bu senenin son döneminde piyasaya sunulacak olan teknoloji Apple firmasının 64 GB hafızaya sahip olan iPad’inin havasını kolay şekilde söndürebileceğe benziyor.