14.000 İşlemcili Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı

Dünyanın en hızlı bilgisayarına sahip olabilmek için ülkeler birbirleriyle yarışıyor. Diğer ülkeler yarışa dururken bu yarışta Almanya sürpriz bir antlaşma yaparak tam 14.000 Xeon işlemcili bir bilgisayar yaptırdı. Kısa sürede IBM firmasıyla anlaşan Almanya Bavarian Bilim Akademisi 2012 yılında hazır olabilmesi için IBM e bu süper hızlı bilgisayarın siparişini verdirtti.

Şüphesiz ki bilim adamları ve araştırmacılar için büyük bir fayda olabilecek bu bilgisayar ile, en zor problemler ve en karmaşık sorular beklide salise lerdende hızlı bir sürede çözülebilecek.

Super Muc adı verilen bu bilgisayar hazır olduğunda 3 petaflop luk bir güce sahip olabilecek ve de büyük ihtimalle başka rakibi olmazsa dünyanın en hızlı bilgisayarı olacak.Bir petaflop gücü ile saniyede bir katrilyon işlem yapılabileceğine göre bu bilgisayar saniyede 3 katrilyon işlem yapabilecek demektir. Hayal gücünün bile sınırlarını zorlayan bu bilgisayar için geri sayım çoktan başladı bile.

IBM bu bilgisayarı soğutabilmek için Aquasar adlı bir tekniği kullanacak ve bilgisayarı sıcak su yönetemiyle soğutacak.

Kaspersky Lab’den KOBI’lere Ozel Fırsat

Kaspersky Lab firması tarafından yürütülen kampanyada, küçük ve orta ölçekli firmalara özel hazırlanan Kaspersky Business Space güvenlik paketleri sadece 1 sene fiyatına tam 3 sene boyunca tam koruma sağlıyor.

31 Aralık 2010 tarihine kadar devam edicek olan bu kampanya ile firmalar yaklaşık 1 senelik paket fiyatını ödedikten sonra yazılımdan 3 sene kesintisiz ve full güncelleme opsiyonuyla yararlanabilecekler.

Yalnızca 15 ve 25 bilgisayarı kapsayan paketler için geçerli olan kampanyada ise fiyatlar; 15 bilgisayar için 500 $ + KDV, 25 bilgisayar için 900 $ + KDV’den başlıyor. Paketler; dosya sunucu, iş istasyonu ve akıllı telefonları içine alıyor ve hangi uç noktaya kurulduğu fark etmeksizin her bir kurulum 1 lisansı kapsıyor.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler [email protected] adresine e-mail yoluyla ulaşabilirler.

Apple’ın İlk Bilgisayarı Satıldı

*Resim temsilidir.

Daha önceki haberlerimizde Apple firmasının piyasaya ilk sürdüğü bilgisayar olan Apple-1’i 150.000 Sterlik fiyatla satmayı düşündüğünden bahsetmiştik. Geçtiğimiz günlerde Christie’s Müzayede Salonu’nda gerçekleştirilen satışta “tarihi eser” kategorisi altında firmanın ilk bilgisayarı olan Apple-1 satışa çıktı ve 213.600 dolara alıcı buldu.

Firmanın kurucularından olan Steve Jobs ve adaşı olan Wozniak tarafından Steve Jobs’un evinin garajında tasarlanan Apple-1 1976 senesinde 666 dolar gibi bir fiyattan raflarda yerini almıştı. Müzayede de satışı gerçekleştirilen Apple-1’de 8 KB Ram, Rockwell model CPU, kaset ve devre kartı mevcutken, güç kaynağına yer verilmedi.

Yapılan tahminlere göre henüz tam olarak bilinmesede dünya genelinde 50 tane Apple-1 bilgisayarın bulunduğu düşünülüyor.

Samsung Galaxy Tab Türkiye’de

Piyasaya çıktığından beri, ilk iki hafta içerisinde 700.000 tane satılan Samsung Galaxy Tab, Türkiye’de ilk defa Turkcell 3G’nin getirmiş olduğu avantajlarla teknoloji severlerle buluşuyor. Bir tablet bilgisayardan hedeflenen bütün özelliklerin yanı sıra ses, kısa mesaj ve görüntülü konuşma imkanları sağlayan Samsung Galaxy Tab’e Turkcell kullanıcıları avantajlı konuşma ve mesajlaşma paketleriyle sahip olacak.

İşletim sistemi olarak Android’in 2.2 versiyonundan yararlanan ve donanımıyla piyasadaki en iyi tabletler arasında gösterilen Samsung Galaxy Tab, Turkcell firmasının bireysel kullanıcıları için 2 seneyi bulan taksit imkanlarıyla Turkcell İletişim Merkezleri’nde ve zincir mağazalarında sadece 99 Lira’ya, bunun yanı sıra gece belli saatler arasında ücretsiz konuşma ve mesajlaşmayla birlikte 1 GB internet paketiyle birlikte geliyor. Samsung Galaxy Tab kullanırken daha fazla internet kotası isteyenler, ay başına ekstra 10 lira daha ödeyerek 4 GB kotayıda tercih edebiliyorlar. Firmanın kurumsal kullanıcıları ise Samsung Galaxy Tab’e 2 senelik kontratlı tekliflerin yanı sıra İşTcell’lilere özel olarak 12 aylık taksit seçeneklerinden yararlanabiliyorlar. Samsung Galaxy Tab’i hiçbir kontrat olmaksınız peşin olarak 1.699 TL’ye almak da mümkün.

Intel’in 48 Çekirdekli İşlemcisi

Intel firmasının ürettiği 48 çekirdeğe sahip prototip çipi, 1000 çekirdekli bir işlemciye uyarlanabilir. Firmanın araştırmacısı olan Timothy Mattson’a göre 48 çekirdeğe sahip olan tek çipli Bulut Bilgisayarı arzu edildiği takdirde ekstra olarak güçlendirilebiliyor.

Mattson, Super Computer 2010 panelinde gerçekleştirdiği konuşmasında konuyla ilgili şu sözleri söylüyor; “Bu çipin mimarisi, prensipte 1.000 çekirdeğe kadar ölçeklendirilmesine izin veriyor. İstediğim kadar çekirdeği rahatlıkla ekleyebilirim.”

Mattson bu sözlerinin yanı sıra 1000 çekirdek sayısının üzerine çıkıldığı vakit ise çekirdekleri birbiriyle tutan ağın optimal sınırının aşıldığından performansın azalacağını da belirtti. Araştırmacının yapmış olduğu bu açıklamalar, gelecek günlerde tek çip üzerinde birden çok çekirdek bulunacağına dair sinyaller göstermekte.

Bataryalar gelecekte tuz tanecikleri boyutuna inecek!

Kaliforniya Los Angeles Üniversitesi (UCLA) üzerinde çalışmakta olduğu bir proje ile lityum iyon bataryaların tuz zerrecikleri kadar küçük bir yapıda olmasını amaçlıyor.

Son zamanlarda oldukça geniş bir alana yayılan lityum iyon piller dizüstü bilgisayarlardan cep telefonlarına, taşınabilir müzik oynatıcılarına kadar ulaşabilmiş durumda. Şimdilik yapılan çalışmalar henüz erken safhada fakat günün birinde elektronik cihazları çok küçük parçalarla güçlendirmek mümkün olacak. Kullanılmakta olan bataryalarda Okumaya devam et Bataryalar gelecekte tuz tanecikleri boyutuna inecek!

Sonsuza Kadar Tek PC Kullan : Xi3 Modular

Bir bilgisayar hiçbir parçasını değiştirmeden sonsuza kadar upgrade edilebilir mi ? Resimde gördüğünüz alüminyum PC, hayatınız boyunca alıcağınız son PC olarak iddia ediliyor. Xi3 Modular ismindeki bu bilgisayar kasasında bulunan üç tane kart, üretici firmaya göre donanımınızı sonsuza kadar yükseltebilmenize olanak sağlıyor.

Xi3 Modular’ın oldukça ufak olan kasasının içerisinde iki tane AMD Athlon 64 işlemci ve RAM içeren bir kart bulunmakta. Bu karttan farklı iki kart ise bağlantı ve giriş/çıkış imkanlarını karşılıyor. Firmaya göre bu kartları yeni teknolojiler geliştikçe bir üst modeliyle değiştirerek sonsuza kadar aynı bilgisayara sahip olarak en son teknolojinin keyfini daha tasarruflu fiyatlarla çıkarabilirsiniz.

Daha öncedende bu tarz bilgisayarlar denenmişti fakat farklı üreticilerin geliştirdikleri yeni teknolojilerin zamanla bilgisayarların geride kalmasından dolayı başarısız olmuşlardı. xi3 Modular hedefine ulaşırsa bu bilgisayar tarihinde yeni bir çağ başlangıcı yaratabilir.

Chevrolet Camaro Model Bilgisayar Kasası

Bir tane son model kırmızı Chevrolet Camaro model otomobiliniz var. Vede tam bir otomobil meraklısısınız ve otoparkınızda Chevrolet koleksiyonunuz var. Fakat hala yaşadığınız dairede birşeyler tersmiş gibi geliyor. Belkide eksik olan sadece bir Chevrolet Camaro marka bilgisayarınızdır ? Bu şekildeki bir bilgisayarla internette sörf yapmak veya MSN üzerinden arkadaşlarınızla konuşmak nasıl olurdu ?

Artık bu hayalinizi gerçekleştirmek mümkün. Otomobil üreticisi Chevrolet’in Chevy Mall ismini verdiği online alışveriş sayfasından satın alınabilen bilgisayar, piyasadaki 2011 model Camaro’nun birebir aynısı. Araba şeklindeki kasanın ön bölümünde iki tane USB portu var; diğer port girişleri ise arabanın arka tamponunun oraya konulmuş. Arabanın stop lambaları hard disk aktif olarak çalıştığı zaman yanıyor, DVD oynatıcı ise ön tampon bölümünden açılıyor.

Intel işlemcinin kullanıldığı bu araba şeklindeki kasanın fiyatı monitör, klavye ve fare dahil olmadan 1239$’dan başlıyor.

Microsoft Windows 7’den Çok Memnun

Syndey şehrinde düzenlenen PDC 2010 teknoloji seminerinde açıklamada bulunan Steve Ballmer, Windows 7 işletim sisteminin beklentileri nasıl çok rahat bir şekilde gerçekleştirdiğini rakamlarla belirtti.

Windows 7’nin geçmişteki en hızlı yaygınlaşan işletim sistemi olduğunu söyleyen Ballmer, büyük firmaların ve holdinglerin Windows 7’nin bir XP veyahut Vista olmadığına dair ikna etmeye çalıştıklarını söyledi. Bu süreç içerisinde de başarı sağladıklarını ekleyen Ballmer, firmaların yaklaşık %88’lik bir bölümünün Windows 7’ye doğru yöneldiğini ve 240 milyon tane lisans satış işleminin gerçekleştiğini belirterek, Windows 7’nin başarısını bir kez daha övdü.

Steve Ballmer’ın açıkladığı rakamlara göre, Windows 7 kullanmaya başlayanların memnuniyet oranı %94. Bu rakam hayal kırıklığı yaratan Vista’dan sonra Microsoft şirketine olumlu yönde yansımış olabilir. Şirket bunun yanı sıra 2011 senesinde yaklaşık 500 milyon bilgisayarın Windows 7 işletim sistemiyle beraber satışa sunulacağını tahmin ediyor.

Lenovo Thinkpad Edge 11 Türkiye’de

Lenovo firmasının ürettiği Thinkpad Edge serisinin en yeni ve ufak üyesi Edge 11 İnç, 450 dolardan başlayan satış fiyatı ile Türkiye’deki teknoloji mağazalarında yerini aldı.

Ufak ve orta dereceli şirketlerin dışında bireysel kullanıma da yönelik olarak tasarlanan ThinkPad Edge 11, makul satış fiyatı ile kolay taşınabilirlik fonksiyonu ve büyüleyi performası, ufak bir kişisel bilgisayarda topluyor.

Bundan önce daha önce 60 milyon tane ThinkPad satan Lenovo firması, seriye yeni modellerde eklemeye devam ediyor. Aynı esnada birden çok işlem gerçekleştirebilme yeteneği olan, çoklu görevler için yeteri kadar güçlü bir işlemciye sahip, 3G ve Wimax ile birlikte heryerden internet erişimi sağlayabilen Thinkpad Edge 11, az ışıkta duyarlı webcam gibi iş odaklı bazı özellikleride sunuyor.