BlackBerry Bold ve Torch Modelleri Resmiyet Kazandı

RIM yeni Blackberry cihazlarının tanıtımını yaptı. Bold ve Torch modellerin resmiyet kazandığı tanıtımda Bold 9900/9930, Torch 9850/9860 ve Torch 9810 akıllı telefonların özellikleri açıklandı.

Blackberry 9900 ve 9930 modellerde QWERTY klavye yer alıyor. Bunun yanında 287 dpi’lık kapasitif ekrana sahip olan modeller, 10.5 mm kalınlığında ve 1.2 GHz hızında işlemci barındırıyor. Ayrıca 768 MB ram ve 5 megapiksel çözünürlüklü kamera içeren cihazlar, HD 720p kayıt yapabiliyor. WI-FI ve GPS özellikleri de modellerin diğer eklentileri arasında yer alıyor.

Diğer yandan Blackberry Torch 9850 ve 9860 modeller ise 11.5 mm kalınlık sunuyor. 3.69 inç ekran genişliğine sahip olan modeller, 253 dpi’lık piksel yoğunluğu içeriyor. Yine 1.2 GHz işlemci hızına sahip olan modeller, 5 megapiksellik kameraları ile 720p HD kayıt yapma imkanı içeriyor.

Blackberry Torch 9810 da dokunmatik bir ekrana sahip ve QWERTY klavye bulunduruyor. Bu modelin piksel yoğunluğu ise 253 dpi olarak karşımıza çıkıyor. Bu modelde de 1.2 GHz hızında işlemci yer alıyor.

Android LG Optimus Pro

LG şirketinin yeni ürünü olan Optimus Pro Android telefon yakın bir zaman içerisinde pazarda yer almaya hazırlanıyor. Profesyoneller için üretim altına alınan Optimus Pro Android, LG Pazar payını koruma amacı ile piyasaya sunuluyor.

Blackberry hayranlarının ilgisini çekecek bir tasarıma sahip olan modeli QWERTY klavye aksamı ile geliyor. 2.8 inç’lik bir ekran genişliği bulunduran Optimus Pro Android, Google’ın ünlü işletim sistemi Android Gingerbread versiyonu ile geliyor. Bunun yanında model 3 megapiksel kamera çözünürlüğüne sahip ve 800 MHz hızında çalışan bir işlemci barındırıyor.

Diğer yandan yakın bir zaman içerisinde İtalya’da satışa sunulması beklenen modelin, 180 avroluk etiket fiyatı ile piyasada yer alacağı belirtiliyor. Şu an için Optimus Pro Android hakkında başka bir bilgi bulunmuyor. Ancak sunduğumuz fotoğraf üzerinde modelin genel görünümü ile ilgili birtakım bilgilere sahip olabilirsiniz.

Windows Mobile Kapanıyor

Microsoft tarafından yapılan açıklama üzerine mobil servis ağı Windows Mobile’ın yakın bir zaman içerisinde hizmet hayatına son vereceği açıklandı.

Akıllı telefon pazarında uzun süredir Windows Mobile ile liderliği kimseye bırakmayan Microsoft, pazara giren yeni rakiplerinin ardından uzun zamandır sahip olduğu liderliği kaptırmış ve bunun ardından zor zamanlar geçirmeye başlamıştı. Özellikle Apple, Blackberry ve Google’un pazarda etkin olması ile arka sıralara gerileyen Windows Mobile’ın, alınan son kararın ardından kapatılması ön görüldü.

Diğer yandan Microsoft, geçtiğimiz aylarda Nokia ile bir işbirliği anlaşması yapmış ve akıllı telefon pazarına başka bir cepheden bakmaya başlamıştı. Akıllı telefon pazarına bu cepheden devam edeceği düşünülen Microsoft, tahmin edileni yaptı ve Windows Mobile’ı da kapatarak bunu tam olarak kanıtlamış oldu. Ayrıca Windows Mobile’ın yeni sürümünün gelmemesi ise kapanacağına bir işaret gibi gözüküyordu ve beklenen oldu.

Yakın bir zaman sonra Windows Mobile tamamen kapanacak ve bir daha hizmet veremeyecek. Windows Mobile kullanıcılarına duyurulur.

Android Yüzde 53 Oranla Akıllı Telefon Pazarını Elinde Tutuyor

Google’un ünlü işletim sistemi Android her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor. Akıllı telefon pazarının yaklaşık olarak yüzde 53’üne ulaşan Android, liderliğini açık ara farkla sürdürmeye devam ediyor.

Apple’ın iOS işletim sistemi bu Pazar içerisinde yüzde 28’lik, RIM’in BlackBerry OS’i yüzde 16’lık, Symbian ve Windows gibi diğer işletim sistemleri ise yüzde 4’lük paya sahip. Bu arada yapılan araştırmalar Google’un cihaz bazında liderliğini sürdürdüğü yönünde karşımıza çıkıyor. Ancak uygulama gelirleri bakımından ise Apple açık ara önde gidiyor. Bunun yanında Apple’ın iOS işletim sistemi ile sağladığı uygulamaların yüzdelik oranları her ay ortalama yüzde 6 kadar artıyor.

Apple bir yandan uygulamaları ile liderlik yolunda ilerliyor, Android ise her geçen gün yaptığı atılımlar ile birçok cihaz üzerinde konuşlanmaya devam ediyor. Bakalım ilerleyen günler bizlere Android konusunda ne gibi yenilikler sunacak.

Google’un Android’i her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor.

 

Her Gün Binlerce Androidli Telefon

Android tabanlı telefonlar piyasa üzerinde her gün biraz daha yayılmaya devam ediyor. Peki bir gün içerisinde kaç tane Androidli telefonun aktif edildiğinden haberiniz var mı?

Engellenemez bir yükseliş içerisinde olan Android işletim sistemi, bir gün içerisinde yaklaşık 300 bin adet telefonda aktif hale getiriliyor. Andy Rubin’in açıklamalarında yer alan bu rakam, Android’in iPhone’u ve Blackberry modellerini pazarda yakalamaya oldukça yakın olduğunu belirtiyor. Okumaya devam et Her Gün Binlerce Androidli Telefon

Blackberry Playbook, Apple iPad’e Karşı

San Francisco eyaletinde düzenlenen WEB 2.0 fuarında söz alan RIM firmasının yardımcı CEO’su Jim Balsillie, Blackberry’nin yeni tableti olan BlackBerry PlayBook’u teknoloji severlere tanıtırken Apple’a da gönderme yapmaktan geri kalmadı.

“Mobil cihazları internete getirebilirsiniz. Bunun için ayrıca bir yazılım geliştirme kitine ihtiyacınız yok. Bizim vermek istediğimiz ana mesaj bu, kendi gelişim ortamınızı kullanabilirsiniz, kendi internet araçlarınızı kullanabilirsiniz. Ve kendi uygulamalarınızı BlackBerry’e hiçbir yerel kod yazmadan yükleyebilirsiniz. İnternet için bir uygulamaya ihtiyacınız yok.”

Yerel uygulamaların halen insanların kullanımı için önemli bir yer teşkil ettiğini savunan Balsillie, nitekim bu uygulamaların ileriki zamanlarda da internet teknolojilerinin de önüne geçmemesi gerektiğini düşünüyor. Bunun yanında Blackberry PlayBook ve Apple iPad’i uygulama yönünden video anlatımıyla karşılaştıran Balsillie, PlayBook’un iPad’e göre üç kat daha hızlı olduğunuda sözlerine ekledi. Fakat yapılan karşılaştırmada yararlanılan uygulamaların tabletlerin JavaScript performansını tespit eder nitelikteydi ve iPad iOS’un 3.2 sürümünü kullanıyordu.

Blackberry’den Tablet Sürprizi

Blackberry marka akıllı telefonların üreticisi RIM (Research In Motion) Blackberry Playbook adında bir tablet geliştirdiğini duyurdu kısa süre önce.Kullanıcıların daha çok internette rahatça gezinebilmeleri için tasarlanan bu tablet ,yine Blackberry’ de de olduğu gibi küçük ve büyük ölçekli kurumlara hitap ediyor.

Tabii ki RIM bu tablet için özel bir işletim sistemi de geliştirdi BlackBerry® Tablet OS adında.Cihazın ABD’de 2011 yılında 2. çeyrekte ise uluslararası pazarlarda sunulması bekleniyor.

BlackBerry PlayBook’un özellikleri:

•    7” LCD, 1024 x 600, WSVGA çoklu dokunuş destekleyen dokunmatik ekran,

•    Simetrik çoklu işlemleri (multiprocessing) destekleyen BlackBerry Tablet OS işletim sistemi,

•    1 Ghz çift çekirdekli işlemci,

•    1 GB RAM,

•    Çift yüksek çözünürlüklü HD kamera (önde 3MP, arkada 5 MP), 1080p HD video kayıt desteği,

•    Video oynatma: 1080p HD Video, H.264, MPEG, DivX, WMV,

•    Ses oynatma: MP3, AAC, WMA,

•    HDMI video çıkışı,

•    Wi-Fi -802.11 a/b/g/n,

•    Bluetooth 2.1 + EDR,

•    Bağlantılar: microHDMI, microUSB, şarj,

•    WebKit/HTML-5, Adobe Flash Player 10.1, Adobe Mobile AIR, Adobe Reader, POSIX, OpenGL, Java formatlarını destekleyen açık ve esnek platform,

•    Ultra ince ve taşınabilir,

Ebatlar: 5.1”x7.6”x0.4” (130mm x 193mm x 10mm)
Ağırlık 400 gr’dan az

Bütün bu özellikleri ile Blackberry Tablet yakın zamanda bayağı bir popüler olacağa benziyor.

WordPress’ten Nokia’ya Sürpriz

Eğer bir şehirde yaşıyorsanız ve doğal kesimlerdeki gibi bahçeleriniz olamayacak sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kendinize ait bir bahçeniz varsa doğal bir ortam yaratmak sizin elinizde, başka bir yer aramayın.

Teknolojinin gelişmesi ve hayatımıza bu denli girmesi sizi doğal ortamlardan uzaklaştırmış olabilir, ancak eğer isterseniz hayalinizdeki bir bahçeye kavuşabilirsiniz. Bahçelerinizde doğal bir ortamı tam anlamıyla yaşamak için öncelikle çiçekleri atlamayın. Çiçekler ve kısa zamanda yetişen bitkiler doğal bir ortamın oluşmasında oldukça etkilidir. Ayrıca bahçelerinize sürekli bakım yapmaya özen gösterin. Örneğin çimleri sürekli kesmeyi ve fazla uzayan Okumaya devam et WordPress’ten Nokia’ya Sürpriz

Blackberry Birkez Daha Sarsıldı

Blackberry’nin RIM modeliyle Amerika Birleşik Devletleri’nde satışlarda tepede gözükse de rightmobilephone.co.uk sitesinin yaptığı bir araştırmaya göre BlackBerry’nin geleceğinin çok umutlu olmadığı gözüküyor.

1000 kişinin cevaplarına göre hazırlanan raporda, yalnızca %37’lik bir kısım RIM teknolojisinin ismini biliyor durumda. Kişilerin yarısı ise yeni çıkan BlackBerry Torch modelini daha önce piyasa çıkartılan modellerden bir farkının olmadığını düşünürken, %70lik bir kitle ise telefonun hiçbir şekilde iPhone 4’le başedemeyeceğini düşünüyor.

Tablet PC dünyasında ise RIM yine verilere göre pek parlak gözükmüyor. Ankete katılan kişilerin %80lik gibi önemli bir oranı BlackPad’in kesinlikle iPad kadar başarılı olamayacağı konusunda hemfikir.